Esileht » Online » Online artiklid »

Mälestusrännak Estonia hukkumise 15. aastapäeva meenutuseks

11.09.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

 

 

Laupäeval, 26. septembril korraldab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Viimsi Püha Jaakobi kogudus koostöös Eesti Kirikute Nõukoguga reisiparvlaev Estonia hukkumise 15. aastapäeva ja 65 aastat tagasi 1944 sügisel toimunud kommunistliku okupatsiooni eest põgenenute, kuid vabadusse mitte jõudnud ja meres hukkunud inimeste mälestuseks mälestusrännaku.

„Rännak algab Tallinnast, Paksu Margareta lähistel asuva Estonia katastroofis hukkunute mälestusmärgi juurest laupäeval, 26. septembril kell 11.00. Retke avasõnad lausub EELK piiskop Einar Soone,“ ütles mälestusretke peakorraldaja, Viimsi Püha Jaakobi koguduse õpetaja Mikk Leedjärv. „Parvlaev Estoniaga leidsid oma merehaua inimesed pea igast Eesti kandist. Kutsume kõigi Eesti omavalitsuste juhte, aga ka asjaomaste institutsioonide ja organisatsioonide esindajaid mälestusrännaku korraldamisse mõistvalt ja toetavalt suhtuma. Rännaku korraldajad loodavad, et kohalikud omavalitsused osutavad abi oma kandi inimeste Tallinnasse toimetamiseks,“ lisas Leedjärv.

Tallinnast liigutakse jalgsi Viimsisse Püha Jaakobi kirikusse, mis on kõigi meres hukkunute mälestuskirikuks. Teekonna pikkuseks on 13,5 kilomeetrit ja selle läbimiseks arvestatakse 3,5 tundi.

„See rännak on mõeldud merehaua leidnute mälestamiseks. Ent samas on see ka meie tänu nende eest, kes pääsesid eluga vabadusse 1944. aastal ja jäid ellu Estonia katastroofis,“ ütles Viimsi Püha Jaakobi Kiriku koguduse juhatuse esimees Jaanus Lember. Lemberi sõnul on mälestusrännakus osalemine vaba kõigile huvilistele. „Ootame osalejaid ka teistest Läänemere-äärsetest riikidest.Mõistagi ei ole tegu üksnes luterikiriku ettevõtmisega. Meie rännakule on oodatud kõige erinevamate konfessioonide ridadesse kuuluvad inimesed. Ja samuti ka need, kes ei ole ennast kirikuga sidunud,“ lisas Lember.

Korraldajate sõnul liigutakse Estonia katastroofis hukkunute mälestusmärgi juurest Tallinna Sadama terminalide eest läbi Kadriorgu Russalka juurde, edasi Piritale ja mööda mere kallast Meriväljale, kus ületatakse raudtee ja minnakse edasi Viimsi Jaakobi kiriku juurde Pringi külla.

Rännaku lõppedes toimub Viimsi Püha Jaakobi kiriku juures Estonia mälestus kivi pühitsemine ning kirikus armulauaga mälestusjumalateenistus, kus teenivad EELK peapiiskop Andres Põder, Viimsi Jaakobi koguduse õpetaja Mikk Leedjärv ning Eesti Kirikute nõukogu esindajad.Pärast mälestusjumalateenistust pakutakse ränuritele kehakinnitust.Kohaletulnud saadetakse koduteele orienteeruvalt kell 17.00.

EELK Viimsi Püha Jaakobi kogudus on Eesti noorimaid. Kogudus pidas oma esimese teenistuse 5. märtsil 1994. Igal pühapäeval ja kõikidel kirikupühadel on jumalateenistused Viimsi uues, 2007 aastal pühitsetud kirikuhoones, Pringi külas, Nurme teel.

Kiriku juures tegutseb kammerkoor. Korraldatud on palju kirikukontserte ja erinevaid üritusi kõigile huvilistele. Kogudusel on üle 200 liikme ning sõpruskogudused Soomes ja Rootsis.

Lisainformatsioon:

Mikk Leedjärv, EELK Viimsi Püha Jaakobi koguduse õpetaja GSM: 56 617 247 e-post: mikk.leedjarv@eelk.ee

Jaanus Lember, Viimsi Püha Jaakobi koguduse juhatuse esimees GSM: 51 35 357 e-post: jaanus@aariber.ee

Vello Vallaste, Viimsi Püha Jaakobi kiriku ehitamise sihtasutuse nõukogu esimees GSM: 55 53 903 e-post: vello@vjap.ee

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)