Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Mälestuspink kiriku taastajatele

28.10.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Piiskop Joel Luhamets (vasakul) ja õpetaja Markus Haamer mälestuspinki avades.
Margit Haamer

Põltsamaa kiriku esisel avatud mälestuspingiga meenutab kogudus tänuga õp Herbert Kuurme ja tema abikaasa Asta panust kiriku taastamisel.

Tähistamaks õpetaja Herbert Kuurme Põltsamaa koguduse vaimuliku tööle asumise 76. aastapäeva ning tema abikaasa Asta Kuurme 90. sünnipäeva, oli 18. oktoobri jumalateenistus Põltsamaa Niguliste kirikus tavapärasest pidulikum. Ka kirikulisi oli tavalisest enam, üle 200 inimese kogunenud, et anda au koguduse ja siinse pühakoja taastajatele. Kirikuliste hulgas olid Kuurme lapsed ja lapselapsed, kes teenistusel ja sellele järgnenud koosviibimisel musitseerisid.
«63 aastat on Põltsamaa kirik taas vastu võtnud inimesi,» nimetas oma päevakajalises sõnavõtus õpetaja Markus Haamer ja selgitas, et Põltsamaa kirik ehitati pärast sõjapurustustes hävimist uuesti üles tänu mitmete inimeste ennastsalgavale ja toonaseid olusid trotsivale panusele.
Pärast teenistust õnnistas piiskop Joel Luhamets, kes oli 1989–1997 Põltsamaa koguduse õpetaja, kiriku esisel mälestuspingi. Pingilt saab lugeda Herbert Kuurme (1911–2005) ja Asta Kuurme (1925–2008) nime, aga õpetaja Haameri sõnul soovib kogudus sellega mälestada kõiki tublisid inimesi, kes julgesid keerulistel aegadel pühakoja taastamisse oma panuse anda.
Pingi kavandas skulptor Mati Karmin ja plaan sai teoks tänu kohalikele firmadele Viljandi Metall AS, Vooremaa Teed AS ja Romec Metall OÜ. Avamistseremoonial tänas õpetaja Haamer linnapea Jaan Aiaotsa, kelle toetus oli koguduse algatusele oluliseks abiks.
Liina Raudvassar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)