Slava Ukraine
Esileht » Mitmesugust » Kirikumuusika »

Majandusraskustele vaatamata töötavad muusikud entusiastlikult

08.04.2009 | | Rubriik: Kirikumuusika, Kultuurielu

Kus muusikud koos, seal laul üles võetakse. Piret Aidulo juhtimisel lauldi koos tuliuut koraaliseadet. Foto: Tiiu Pikkur

Kirikumuusika liidu üldkogu koosolekul 16. märtsil räägiti kirikumuusikute igapäevatöödest, orelite olukorrast, tehti kokkuvõtteid eelmisest aastast, tutvuti 2010. aasta laulupeo värskete laulikute ja uute koraaliseadetega.
Muusikuid tervitades kutsus peapiiskop Andres Põder neid vaimuliku muusika hingekarjasteks ja soovis jõudu väärika ameti kandjatele.
Assessor Tiit Salumäe, kes kirikuvalitsuses seisab hea ka kirikumuusika eest, ütles, et mitte üheski teises töölõigus ei ole kasutada nii suurt inimressurssi kui kirikumuusikas. Ta kutsus üles kasutama seda potentsiaali arukalt. Jumalateenistus on EELK prioriteet ja vaimulikud ning muusikud peaksid siin ikka üksteist toetades koostööd tegema. Ta rõhutas vajadust võtta aega nädala sees pühapäevaseks jumalateenistuseks ettevalmistamisel.
Koosolekust võtsid osa ka Põhja-Elbe kirikumuusikute esindajad, kes parajasti tutvumas Balti riikide kolleegide tööga. Tervitusi ütles Hans-Jürgen Wulf, kes tunnustas Eesti ja Põhja-Elbe kiriku pikaaegset koostööd kirikumuusika vallas.
Kirikumuusika liidu juhatuse esinaine Piret Aidulo kiitis helilooja Mart Siimeri esmaettekantud kantaati «Lapsed vaatavad maailma pääle…». Võimas esitus sai teoks tänu suurele meeskonnatööle. Kantaat tuleb ettekandele ka 2010. aasta laulupeol Tartus.

Muusikutele palgafond
Muusikute eelmise aasta tööst kokkuvõtet tehes muretses Aidulo majandusraskuste, eriti organisti palga üle. Ta nentis, et kirikumuusika liit on EELK asutuste eelarves see kõige viimane.
Muusikute koolitamine on ka kallis, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia võitleb praegu selle eriala ellujäämise eest. Aidulo leidis, et kirikumuusikutelgi peaks olema keskne palgafond. Koorijuhtidel on võimalik siiski toetust saada, ehkki paberite täitmist on palju ja tulemus kasin.
Et sel aastal on üldlaulupidu ja tuleval aastal vaimulik laulupidu, siis on mõistagi kirikumuusikutel eriliselt töörohked ajad ees. Piret Aidulo lõpetas optimistlikult: entusiasmi jätkub.
Küsimusele, kuidas saada keskasutuste eelarves lõpust ettepoole, vastas Tiit Salumäe, et finantsküsimused on rasked, kuid sellist hoiakut, et liidule raha pole vaja, kindlasti ei ole.
Eelmise aasta majanduskulude põhiartikkel oli palgad ja liidu ruumide rent, märkis Aivi Otsnik ning lausus tänusõnu headele sõpradele, kes on liitu majanduslikult toetanud. Uusi noote enam sisse ei osteta, müüakse neid, mis on. Projekte on väga tagasihoidlikult planeeritud. Suur projekt on 2010. aasta laulupidu. «Palvetagem ja Jumal leiab meile abilisi,» sõnas Aivi Otsnik. 
Kõigist praostkondadest ei ole veel saabunud 2008. aasta aruandeid. Sigrid Põld ütles, et pooled on oma aruanded esitanud ja mõned neist on väga põhjalikult tehtud. Selgelt eristuvad teistest Tallinna ja Tartu aruanded. Et tegemist on suurte linnadega, siis on koguduste koostöö väga elav. Eelmisel aastal oli palju praostkondlikke laulupäevi ja muusika suurkujudele pühendatud kontserte. Rõõmu teeb koguduselaulu paranemine. Muretsema paneb see, et puudub ülevaade, kui palju on EELKs koore. Assessor Salumäe soovitas abi otsida EELK kodulehelt, kust nii mõnelegi küsimusele vastuse saab.

Uued koraaliseaded
Kirikumuusika liit tellis viielt heliloojalt uusi koraaliseadeid laulukooridele. Marika Kahar ütles, et neid võib pakkuda ka ilmalikele kooridele.
Orelihooldaja Toomas Mäeväli rääkis orelite olukorrast. Pillide korrashoiul tehakse tihedat koostööd muinsuskaitsega. Viimase nelja aasta jooksul on üle vaadatud, hinnatud ja orelipassid antud 125 orelile. Mäeväli rõhutas, et orel peab olema heas korras ja häälestatud, igal pillil olgu oma hooldaja. Orel on kiriku püsiväärtus ja tema hooldamiseks võiks rohkem riiklikku tuge küsida.
Eesti vaimulikest laulupäevadest tegi muusika- ja teatriakadeemias oma diplomitöö Merle Lend, kes seda ka tutvustas. Tööga on võimalik tutvuda kirikumuusika liidus.
Muusikud said esmakordselt oma kätte värskelt trükitud 2010. a laulupeo laulikud. Heli Jürgenson kutsus kõiki üles registreerima oma koore laulupeole ja ostma laulikuid. Kirikumuusikutel seisavad ees kiired ajad.

Tiiu Pikkur

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)