Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Maarjamaa valgus Tallinna Jaani kirikus

18.12.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

Epp Maria Kokamägi ja õp Jaan Tammsalu, taustal maal „Inglid jäävad talveunne“. Tiiu Pikkur

Tallinna Jaani kiriku galeriis saab vaadata kunstnik Epp Maria Kokamäe isikunäitust „Valgus Maarjamaal“.

Maalid on valminud sel aastal ja spetsiaalselt Jaani kiriku näituse jaoks. Läbivateks teemadeks on inglid ja karge põhjamaine loodus. Ehk nagu kunstnik ütles, on maalidel nähtav loodus seesama, mis ümbritseb tema kodu, on tugevalt mõjutatud Liivi lahe maastikest ja mere valguspeegeldusest.
Valgusel on kunstnik Epp Maria Kokamäe maalidel eriline tähendus. Valgus on Loojast enesest lähtuv hiilgus ja sära, mille kunstnik on maalidele püüdnud. Selles on puhtust, ülevust ja salapära. Valguses puudub nii pimedus kui kurjus.
„Valgus on nendes maalides saanud nagu keha ja hinge, teda saab süles kinni hoida, et ta ei kaoks nii ruttu,“ paneb kunstnik Epp Maria Kokamägi sõnadesse meeleolu, mida kannab näitus „Valgus Maarjamaal“.
Aasta kõige pimedamal ajal on iga valguskiir püüdmist väärt. Kokamäe maalid valgustavad jõuluootuse teed ja tema alati toimekad inglid on kuulutamas sõnumit. Maalide pealkirjad kinnitavad seda: „Ingel seisab pärlikarpidel“, „Ingel teeb lund“, „Ingel sätib talveunne“, „Valgus Maarjamaal“, „Kanarbiku saar“ jt.
Eksponeeritavate maalide lahutamatuks osaks on kunstniku abikaasa Jaak Arro käsitööna valminud puitraamid, millelt peegelduv kuldne virvendus kutsub sukelduma suvemälestustesse – aega, mil aed oli roheline ja päike paitas soojalt.
Näituse kuraatori, Jaani kiriku galeristi Erkki Juhandi sõnul on galeriis aastas ligi kaksteist näitust. „Valgus Maarjamaal“ jääb selle aasta viimaseks ja Juhandi meelest on jõuluaeg kiriku galeriis Epp Maria Kokamäe isikunäituse jaoks õige aeg ja koht. Näitus jääb avatuks 6. jaanuarini 2020.
Tiiu Pikkur

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)