Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Maarjamaa juubeliaasta kroon

09.09.2015 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Armulauda pühitsevad peapiiskop Zbigņevs Stankevičs (vasakult), nuntsius Pedro López Quintana ja piiskop Philippe Jourdan. Tiiu Pikkur

Pühapäeval, 6. septembril uuendas piiskop Philippe Jourdan koos Riia peapiiskopi Zbigņevs Stankevičsiga Tallinna Peeter-Pauli katedraalis toimunud missal Maarjamaa pühendamise Jumala emale.

Paavst Innocentius III kinnitas 800 aastat tagasi Roomas esmakordselt Eestimaa pühendamise neitsi Maarjale ja see oli üks varasemaid pühendamisi katoliku kiriku ajaloos. 1215. aastast alates on Eestit kutsutud Maarjamaaks.
«Ma arvan, et puuduks midagi, kui me ei uuendaks pühendamist ise kui usumärki. Kui me kristliku rahvana ei pöörduks Jumala ja tema ema eestkoste poole, eriti sellisel ajal, mis on nii keeruline maailmas ja järelikult ka Euroopas ja järelikult ka Eestis,» ütles piiskop Jourdan.
Missal teenisid apostellik nuntsius Eestis, Leedus ja Lätis Pedro López Quintana (jutlus), Eesti apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan, Riia peapiiskop Zbig­ņevs Stankevičs, Liepaja piiskop Viktors Stulpins, Jelgava piiskop Edvards Pavlovskis, preester Vello Salo jt vaimulikud.
Eestpalvetega teenisid kaasa EELK peapiiskop Urmas Viil­ma ja EKNi president Andres Põder. Laulis Vanalinna Hariduskolleegiumi kammerkoor Pille Raitmaa ja Johannes Christopher Staaki juhatusel ning organist oli Mari Järvi.
Nuntsius Pedro López Quintana luges ette paavst Franciscuse läkituse piiskop Jourdanile, kus muu hulgas seisab, et «… paavst Franciscus, vaimses ühenduses selle kalli rahvaga, kes tänulikult meenutades Jumalaema jätkuvat kaitset, toetub uuenenud armastusega Tema taevasele eestkostele, et see tähendusrikas aastapäev kinnitab perekondades, uutes põlvkondades ja kõigis usklikes elavat usku, tugevat lootust ja tegusat armastust».
Jumalateenistusele järgnenud lühikonverentsil kõnelnud Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam küsis, mida toovad meile järgmised 800 aastat, ja vastas, et see saab olla ainult järjepidevuse sõnum nendesamade väärtuste alusel.
Siseminister Hanno Pevkur tänas vabariigi valitsuse nimel Maarjamaa aasta koostöökogu, kes on koordineerimas juubeliaasta sündmusi. Ta kutsus üles hakkama ühiselt mõtlema juba järgmistele olulistele juubeliaastatele, ka eestikeelse Piibli 300. aastapäevale 2039. aastal. Minister arvas, et ühiselt ja väärikalt, nagu oleme tähistanud Maarjamaa juubeliaastat, saame hakkama ka uue juubelipiibli väljaandmisega. (Kõnet loe 2. lk.)
Urmas Viilma rõhutas, et Maarja suurus seisneb tema alandlikkuses ja see peab meile kõigile eeskujuks olema, kui tahame endiselt elada kristlikul Maarjamaal.
Andres Põder tervitas Eesti Kirikute Nõukogu nimel ja tänas erilise pidupäeva eest.
Tiiu Pikkur

M_embleem_908x1129_taust_sini

Oo, Maarja, püha Neitsi ja Jumala Ema, ulata oma käed Maarjamaa peale ja vii teda Jeesuse juurde, kes on meie Issand ja meie sõber, meie elu ja meie eesmärk – Tema juurde, kes koos Isa ja Püha Vaimuga elab ja valitseb igavesti. Aamen.
Allikas: Õnnistuspalvest «Maarjamaa pühendamine Neitsi Maarjale»

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)