Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Maarja medali saab titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe

22.12.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Persoon kaasajast, Uudised

 Tallinna Piiskoplik Toomkogudus annab Maarja medali titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäele (fotol) toomkirikus reedel, 31. detsembril.
Kell 17 algaval jumalateenistusel jutlustab emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, armulaua pühitseb peapiiskop Andres Põder.
Koguduse nõukogu langetas otsuse Maarja medali ja koguduse 2010. aasta kultuuripreemia andmisest 19. detsembril toimunud koosolekul. Otsustati, et medal antakse emeriit­õpetajale titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäele, kes teenis kogudust õpetajana 20 aastat kuni emerituuri siirdumiseni käesoleva aasta veebruaris. Titulaarpraost Salumäe on olnud kümne aasta kestel toompäevade peamiseks korraldajaks.
Enne Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja ametikohale asumist teenis Salumäe õpetajana Kuressaare Laurentiuse ja Viljandi Pauluse kogudust ning hooldajaõpetajana Kaarma Peeter-Pauli ja Paistu Maarja kogudust. Ta on olnud Saarte ja Viljandi praostkonna abipraost.
2004. aastal sai õpetaja Salumäe Tallinna toomkoguduse taotlusel EELK Konsistooriumilt kuldristi kandmise õiguse. Ta on 2005. aastast Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi ja 2007. aastast EELK Teeneteristi II järgu ordeni kavaler. Ivar-Jaak Salumäe on abielus Anne-Mai Salumäega, peres on täiskasvanud tütar ja poeg ning kaks pojapoega.
Eeloleva aasta on EELK nimetanud kiriku laulu- ja palveraamatu aastaks. Ivar-Jaak Salumäe oli lauluraamatu komisjoni sekretär, tehes selles ametis ära ülisuure töö lauluraamatu ilmumiseks (1991). Lauluraamatusse on jõudnud ka kogudustes armsaks saanud laul «Elu on kui meri» (KLPR 336), mille viisi autor on Ivar-Jaak Salumäe.
Toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga (10 000 krooni) antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on otseselt puudutanud Tallinna toomkirikut.
Maarja medali senised laureaadid on Tõnu Kaljuste, Kuno Pajula, Dolores Hoffmann, Lennart Meri, Mikko Heikka, Siim Kallas, Toomas Paul, Juhan Kilumets, Philippe Jourdan ja Raido Rüütel.
Eesti Kirik

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)