Esileht » Uudis » Uudised »

Maarja medali laureaat on Espoo piiskop Mikko Heikka

27.10.2004 | | Rubriik: Uudised

Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse nõukogu otsustas oma koosolekul 10. oktoobril koguduse õpetaja ettepanekul annetada 2004. aasta Piiskopliku Toomkoguduse kultuuripreemia, Maarja medali, kauaaegsele Helsingi toompraostile ja praegusele Espoo piiskopile Mikko Heikkale, silmas pidades kahe toomkoguduse vahelisi pikaajalisi sõprussidemeid, mille rajamisel, laiendamisel ja süvendamisel on olnud oluline osa Mikko Heikkal isiklikult.
Mikko Heikka (60), teoloogiadoktor, on pärit Lapimaalt. Õppis Helsingi ülikooli usuteaduskonnas (1963-67), doktoriväitekirja kaitses 1984. Õpetajaks ordineeritud 1968. Teeninud Ruohivuori, Meilahti ja Munkkiniemi kogudust, Helsingi Toomkoguduse õpetaja (1989-2003), Espoo piiskopi ametis 2004. a algusest.
Oli 16 aastat Helsingi piiskopkonna valitsuse liige algul assessorina ja hiljem toompraostina. Kuulub paljudesse kiriklikesse organisatsioonidesse ja on osalenud kiriku esindajana mitme ühiskondliku organisatsiooni töös. Oma põhitööks peab endiselt õpetajaametit. «Olen ennekõike pastor ja selle suurepärase tiitli olen säilitanud aastakümnete jooksul telefoniraamatus,» on Mikko Heikka enda kohta öelnud.
Harrastusteks on kirjutamine, ehitamine, muusika, eriti barokkmuusika, jalgpall. Õpiaastatel on tegelnud gospelmuusikaga, mida peab siiamaani kiriku noortetöö üheks tugevuseks. Mikko Heikka on abielus, nelja lapse isa.
Toomkogudus annab oma kultuuripreemiat välja alates 2000. aastast. Kunstiliselt kujundatud medal koos rahalise preemiaga (10 000 kr) antakse isikule, kes oma tegevusega on andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, kelle tegevus on süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ja kelle tegevus on otseselt puudutanud Tallinna Toomkirikut.
Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste (2000), peapiiskop emeeritus Kuno Pajula (2001), vitraaþikunstnik Dolores Hoffmann (2002) ja president akadeemik Lennart Meri (2003).
Kui siiani on Maarja medali laureaadi isik kuni preemia üleandmiseni saladuses hoitud, siis sel aastal otsustas koguduse nõukogu teha ühe erandi ja avalikustas oma valiku ajalehele Eesti Kirik.
Piiskop Mikko Heikkale antakse Maarja medal üle laupäeval, 30. oktoobril kell 12.30 toompäevade avamisel Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.
Tiiu Pikkur

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)