Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maarja medal helilooja Ester Mägile

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Maarja medali üleandmisel (vasakult) Arho Tuhkru, Indrek Treufeldt, Ester Mägi ja Andres Põder.
Tiiu Pikkur

Toompäevade lõpujumalateenistusel 5. novembril anti Tallinna Toomkoguduse 2017. aasta kultuuripreemia ja Maarja medal eesti muusika klassikule helilooja Ester Mägile.

Preemia andis üle toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt. Jumalateenistusel teenisid emeriitpeapiiskop Andres Põder ja koguduse õpetaja Arho Tuhkru. Muusikaga teenisid kaasa Kadri Ploompuu (orel) ja Urmas Vulp (viiul). Teenistusel kõlas Ester Mägi looming, millest erilise tähendusega on orelipala „Gloria“. Selle teose lõi helilooja Tallinna Toomkiriku Oreli Fondi tellimusel spetsiaalselt kiriku Ladegasti-Saueri oreli jaoks. Teose kandis oreli remondijärgsel taaspühitsemisel 1. augustil 1998 ette organist prof Andres Uibo.

Elav klassik
Ester Mägi (95) on sündinud Tallinnas Toompeal Stackelbergide majas ehk on olnud toomkiriku naaber ja on Tallinna Toomkoguduse liige. Lõpetanud 1951. aastal prof Mart Saare õpilasena Tallinna Riikliku Konservatooriumi, täiendas ta end Moskva konservatooriumi aspirantuuris. Aastatel 1954–1984 oli ta Tallinna konservatooriumi muusikateoreetiliste ainete õppejõud, aastast 1977 dotsent. 1999. aastal valiti ta Eesti muusikaakadeemia audoktoriks. Kuulub heliloojate liitu, on pärjatud paljude autasudega.
Helilooja looming on traditsioone austav, peenekoeline ja isikupärane ning suures osas eesti rahvamuusika mõjudega. Tema rikkalikus loomingus on kesksel kohal kammermuusika ja koorilooming.
Ester Mägi teoseid on esitatud Soomes, Rootsis, Saksamaal, Poolas, Venemaal, USAs ja Austraalias. Tema kammermuusikat on esitanud nimekad eesti ja välisriikide interpreedid ja kollektiivid, tema orkestriteosed on kõlanud Neeme Järvi, Eri Klasi, Peeter Lilje, Paul Mägi, Roman Matsovi jt juhatusel. Mägi kooriteosed kuuluvad väga paljude Eesti kooride püsirepertuaari ja on auhinnatud paljudel laulukonkurssidel.

Kristlikke väärtusi süvendades
EELK Piiskopliku Toomkoguduse Maarja medalit antakse välja alates 2000. aastast. Medal antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on puudutanud otseselt või kaudselt Tallinna Piiskoplikku Toomkirikut.
Maarja medali laureaatideks on teiste hulgas ka dirigent Tõnu Kaljuste, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, teoloog dr Toomas Paul, piiskop Philippe Jourdan, autosportlane Raido Rüütel, titulaar­praost Ivar-Jaak Salumäe, poliitik Tunne Kelam, helilooja Roman Toi, kunstnik Jüri Arrak ja emeriitpeapiiskop Andres Põder.
Tänavused toompäevad olid pühendatud reformatsiooni 500. aastapäevale. Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru sõnul läks üritus hästi korda. „Toompäevad said avatud 31. oktoobril reformatsiooni aastapäeva piduliku jumalateenistusega. Toompäevade traditsiooniks on konverents, kus sel aastal räägiti 90aastasest eestikeelsest toomkogudusest.
Meie kogudusel on olnud üsna keerukas ajalugu, kuid oleme püsima jäänud. Teist aastat on üheks teemaks olnud puunikerdaja Christian Ackermann ja tema looming. Tema altaritöö on nüüd läbi uuritud ja meilt läheb Ackermanni uurimine teistesse kirikutesse, kus tema töid on. Kogu uurimus kulmineerub aastal 2020 suure näitusega Niguliste kirikus.“
Tiiu Pikkur

Toompäevad
1996 peeti esimest korda toomkiriku päevadena
1999. aastast toompäevad
2000 asutati koguduse kultuuripreemia ja Maarja medal