Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Maarja medal 2010 antakse titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäele

20.12.2010 | | Rubriik: Online artiklid, Online teated

EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse nõukogu otsustas oma 19. detsembril toimunud koosolekul anda Maarja medal ja koguduse 2010. aasta kultuuripreemia õpetaja emeeritus titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäele. Vastavalt statuudile esitab Maarja medali ja kultuuripreemia kandidaadi Toomkoguduse õpetaja. Otsuse langetab koguduse nõukogu. Seoses Kiriku Laulu- ja Palveraamatu (KLPR) ilmumise 20. aastapäevaga on peapiiskop Andres Põder eeloleva aasta nimetanud Kiriku Laulu- ja Palveraamatu aastaks. Ivar-Jaak Salumäe oli lauluraamatu komisjoni sekretär, tehes selles ametis ära lauluraamatu ilmumiseks ülisuure töö. Kiriku Laulu- ja Palveraamatusse on jõudnud ka kogudustes kiiresti armsaks ja omaseks saanud laul Elu on kui meri (KLPR 336), mille viisi autor on Ivar-Jaak Salumäe. Suure panuse on titulaarpraost Salumäe andnud Tallinna linna kultuuri- ja vaimuellu, olles kümne aasta kestel Toompäevade peamiseks korraldajaks. Tallinna Piiskoplikku Toomkogudust teenis Ivar-Jaak Salumäe koguduseõpetajana 20 aastat kuni emerituuri siirdumiseni käesoleva aasta veebruaris.
Ivar-Jaak Salumäe on sündinud 19. veebruaril 1945 ja ordineeritud õpetajaks 2. veebruaril 1966. Enne Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja ametikohale asumist teenis õpetajana Kuressaare Laurentiuse ja Viljandi Pauluse kogudusi ning hooldajaõpetajana Kaarma Peeter-Pauli ja Paistu Maarja kogudusi. Ta on olnud Saarte ja Viljandi praostkonna abipraost. 2004. aastal sai õpetaja Salumäe Tallinna toomkoguduse taotlusel EELK Konsistooriumilt kuldristi kandmise õiguse; 2005. aastal annetas Eesti Vabariigi President Ivar-Jaak Salumäele Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi ja 2007. aastal tunnustas EELK Konsistoorium teda EELK II järgu teeneteristiga, millele 2010. aastal lisandus titulaarpraosti aunimetus. Ivar-Jaak Salumäe on abielus Anne-Mai Salumäega, peres on täiskasvanud tütar ja poeg ning kaks pojapoega.
EELK Piiskopliku Toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga (10 000 krooni) antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on otseselt puudutanud Tallinna toomkirikut.
Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, EELK peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, Eesti Vabariigi president Lennart Meri, Soome Espoo piiskop Mikko Heikka, Euroopa komisjoni asepresident Siim Kallas, teoloog dr Toomas Paul, kunstiajaloolane Juhan Kilumets, Eesti apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan, autosportlane ja kauaaegne toomkoguduse juhatuse esimees Raido Rüütel.
Maarja medali üleandmine titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäele toimub Toomkirikus reedel, 31. detsembril kell 17 algaval jumalateenistusel, kus jutlustab peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, armulaua pühitseb peapiiskop Andres Põder.
Lähem teave Toomkoguduse kantseleist:
tel 644 4140
e-post: tallinna.toom@eelk.ee
www.eelk.ee/tallinna.toom/  

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)