Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maantee on selleks, et ühendada inimesi, mitte selleks, et neid seal kaotada

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Politseikaplanina ei ole minul teenida ühte kindlat kogudust ning mulle on suureks privileegiks pidada teenistusi erinevates Eestimaa kirikutes ja paikades. Nii oli ka sellel pühapäeval mul au teenida Põlva kogudust koos Toomas Nigolaga.
Kindla koguduseta vaimulikuks olek annab võimaluse sõita ringi paljudes kohtades, tundma õppida meie kiriku kogudusi ning külastada vanu häid kirikutööl olevaid sõpru. Juba teenistusele sõitmise aeg on minu jaoks omaette väärtus, hea aeg endasse vaatamiseks, mõtete korrastamiseks, palveks. Kuid alati ei anna kaasliiklejad selleks siiski võimalust. Nii tuli mul Põlvasse sõites läbida maanteel koht, kus alles mõni päev varem juhtusin nägema ohtlikku olukorda, mis ainult hea juhuse ja ühe juhi kindla tegutsemise tõttu ei lõppenud ränga avariiga.
Kuum suvi on näidanud rekordilisi temperatuurinumbreid, mida ei saa heas mõttes eelnevate aastatega võrrelda. Paraku on aga numbrid liikluses need, mille kõrvutamine ei too rõõmu ja rahulolu. Oleme augustiks kaotanud teedel poolsada inimelu ning see on rohkem kui terve eelmise aasta peale kokku. Aga aasta ei ole ju veel läbi ning toob ilmselt paratamatut lisa. Näitlikult oleme kaotanud bussitäie kaasmaalasi, aga Tallinna-Tartu maanteed ajateljena kasutades oleme alles Mäos. Mis toimub liikluses, küsivad politseinikud. Mis toimub liikluses, küsivad kodanikud politsei käest. Mis teil toimub, küsivad minu sõbrad välismaalt.
Liiklusõnnetuse põhjusi on mitmesuguseid. Tavalisemad on läbi aja ikka samad. On joobes juhtide süül põhjustatud avariisid ja oskustele mittevastav sõidukiirus. On hoolimatust ja väsimusest põhjustatud avariisid. Uueks põhjuseks on telefoni kasutamine sõiduki roolis. Mida aga teha, et me rahvana maanteel välja ei sureks iseenda või kaasmaalase juhitud sõiduki läbi? Kas oleme valmis midagi tegema? Usun, et meil kõigil on siin midagi teha ja võimalus oma osa anda. Alustada saab juba iseenda suhtumisest.
Avalikel üritustel kannan sageli politsei peakaplanina politseivormi. Vormi kandmine sellistel üritustel tähendab aga tavaliselt seda, et tuleb palju suhtlemist politsei teemadel ning inimestel on mitmesuguseid muresid. Nii kurdetakse, et politsei on jäänud avariile hiljaks või ei ole mingile kaebusele reageerinud või on üle reageeritud. Kõige kohta oodatakse seletust ja vastust. Ning riigiametnikuna tuleb seda mul ka anda. Kuid kõige rohkem tuleb ikka suhelda liikluse teemadel.
Paraku kumab sageli nendest vestlustest läbi, nagu oleks politsei ja kodanik eri pooltel. Leidub üllatavat suhtumist, et politsei asi on oma tööd teha, aga kodaniku asi on mitte vahele jääda. Kuid Eesti politsei töötab ja tegutseb ju meie kõigi turvalisuse huvides. Nendele, kes politseid miilitsaga tahaksid võrrelda, pean meelde tuletama, et politseikoolist tulevad kadetid on sündinud ja kasvanud taasiseseisvunud Eestis. Neid ja nende suhtumist miilitsa aegadega seostada on vägivaldne.
Politseinikud teevad iga päev tänuväärset tööd. Õnneks pannakse seda aina sagedamini tähele. Usun, et kui politsei on meid kontrolliks kinni pidanud ning veendunud, et kõik on korras, siis annavad lahkumisel politseinikule öeldud tänusõnad ja jõudu tööle soovimine hea tunde meile ning meid kontrollinud politseinikule. Väike sõbralik sõna – ning kogu kohtumisest jääb mõlemale poolele hea ja turvaline tunne.
Oleme politseis kokku leppinud, et anname kõik ise liikluses alati head eeskuju. Usun, et nii oma lähedastele kui ka kaasliiklejatele eeskujuks olemine ei tohiks ühelegi kristlasele olla üle jõu käiv. Võib-olla peame vahel ka lähedasi manitsema ning meelde tuletama, et viies käsk „Sina ei tohi tappa!“ kehtib ka liikluses. Maantee ei tohi olla see koht, kus unustame ennast ning anname võimaluse teistel meid kõige tumedamast küljest tundma õppida. Maantee on selleks, et ühendada inimesi, mitte selleks, et neid seal kaotada. Nii on liiklus kui tavapärane suhtlus, kus võime näidata kas oma halvimat poolt või hoopis head enesekontrolli võimet ja kristlikku hoolivust.
Lust.Valdo

 

 

 
 
Valdo Lust,
politsei-ja piirivalveameti peakaplan