Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maamärgiks teelistele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Sõidul Tartust Tallinna Järvamaale jõudes jääb vahetult suure maantee äärde väheldane Anna kirik, mis kutsub teelist sisse astuma või vähemalt hetkeks oma mõtteid argiteemadelt igavikulistele juhtima.

Olgu kiirus kuitahes suur ja tähelepanu sihtpunkti jõudmisest hõivatud, Anna kirikut on raske märkamata jätta. Eriti siis, kui on pime ja kirikut ümbritsevas surnuaias on mälestusküünlad süüdatud ja pühakoja aknad õhtuteenistusest valged.
Tean inimesi, kes tihti Tallinna-Tartu vahet kulgedes arvestavad teelolekut Anna järgi – kui tornitipp põlispuude vahelt silma hakkab, on pool maad seljatatud. Siit võetakse kõne kodustele: olen juba Annas, varsti jõuan.
Üks asi on kirikut silmata, teine asi lähemaks tutvumiseks reis katkestada. Isegi siis, kui ühiskondliku transpordi asemel isikliku autoga teel ollakse, on poolelt sihilt kõrvale keerata paras ettevõtmine, mis kahjuks enamasti ideest teostumata jääbki.
Nõnda tunnistas peapiiskop Andres Põder kevadel Järva praostkonna sinodikoosolekul, et on elus esimest korda Anna kirikus (just nagu siinkirjutajagi).

Tullakse ikka
Südamesoovist ja ilma palgata Anna kogudust teeniv emeriit­õpetaja Lea Heinaste kinnitab, et lisaks pühapäevastele kirikulistele jõutakse pühakotta ka ette planeerimatult.
«Tullakse spontaanselt ja on küsitud sissesaamist ka õhtusel ajal, aga kahjuks pole saanud vastu tulla, sest ei ela kohapeal,» räägib õpetaja, lisades, et inimestel on tänapäeval väga kiire ja isegi kirikuskäiku soovitakse korraldada n-ö möödaminnes või läbi astudes.
«Võrreldes selle autode hulgaga, mis tiheda liiklusega Tallinna-Tartu maanteel mööda kihutab, on teelt kõrvale keerajaid ikka väga vähe,» on ta ometi kurb, selgitades, et suvel oli Anna kiriku uks lahti reedel, laupäeval ja pühapäeval.
Lea Heinastel on unistus, kuidas siduda Anna kirikut umbes kilomeetri kaugusel oleva Purdi mõisaga, mis on praegu eravalduses ja müügiks: «Kujutan ette, et laulatuselt kirikust võiks sõita pulmapeole mööda uhket alleed mõisa.» Õpetaja näeb seda Anna kiriku kasutamise ühe väljundina tulevikus.
Oma õpetajat Anna 50 liikmesannetajaga kogudus ülal pidada ei jõua. Seega on ilmne, et kogudus jääb ka oma iseseisvat staatust säilitades teise koguduse vaimuliku teenida.
Ajalooliselt ongi Anna olnud Paide õpetaja teenitav ning on ootuspärane, et ajalugu ses osas kordub. Heinaste meelest oleks see mõistlik ja tõuseb päevakorda hiljemalt siis, kui ta otsustab tegevvaimuliku ametist tagasi astuda. «Mingeid tähtpäevi anda ei taha, aga üle 70 eluaasta ma teenima ei jää,» kinnitab Lea Heinaste.
Liina Raudvassar

Anna kirik ja kogudus
Kirik ehitati varasema puukabeli kohale ja pühitseti 6. juulil 1780.
1892 ehitati pseudogooti stiilis altar ja kantsel.
Altarimaali «Aita mind, Issand!» autor on Rudolf Julius von Mühlen.
1. septembrist 2013 teenib kogudust emeriitõpetaja Lea Heinaste.
Liikmesannetajaid on 50.