Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Maalitud rõõmsas meeleolus

12.04.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

Anar Anijalg oma rõõmsate maalide keskel näituse avamisel. Erakogu

Põlva keskraamatukogu lugemissaalis on 18. aprillini avatud kohaliku harrastuskunstniku Anar Anijala maalinäitus pealkirjaga „Rõõm“.

Põlva Maarja koguduse nõukogu liikme ning algklassiõpetajana põhitööd tegeva Anar Anijala soov oma maale inimestele näidata on saanud teoks. „Avastasin ühel hetkel, et mu kodu on maale täis ja miks mitte kogu seda rõõmu, mida olen maalidesse pannud, ka teistele edasi anda,“ lausus Anar. Väljapandud maalid on valminud umbes pooleteise aasta jooksul ja maalitud enamasti akrüülvärvidega.
Avamisele oli tulnud ligi kolmkümmend kunstihuvilist. Autor kandis ette enda kirjutatud luuletusi. Publik tõdes, et nende ees seisab üdini loomeinimene, kes püüab pildi- ja sõnakunstiga maailmast veidigi parema paiga luua. Sõnavõttudeks olid kohale tulnud ka Anari õde Tiina Orover ja tütar Triin Anijalg. Ka nemad esitasid oma luuletusi.
Kuidas maalid sünnivad? Kõik Anari maalid on valminud rõõmsas meeleolus. Kunstnik selgitab: „Pintsel hakkab justkui lõuendil tantsima ja nii maal sünnibki. Jumal on andnud mulle selle väe ja maalimise ajal erilise kerguse hinge. Olen väga tänulik, et ta on minuga olnud armuline ja kinkinud imelise armuanni. Ju on see tema plaan.“
Enamikul näitusele väljapandud maalidel on kujutatud loodust ja lilli. Ka inglite maalimine on Anarile hingelähedane. Lilledest sümpatiseerib talle enim pojeng. Maale läbib kunstniku ühtne käekiri ja värvivalik. „Praegu on mul kuldne periood,“ ütleb ta. Tõepoolest, kullahelk ja sellest tulenev soojatunne on vaatajale tajutav.
Maalida meeldib Anarile natuurist. „Mulle meeldib uurida ja avastada Looja kätetööd, lilli ja nende võrratut ilu. Vaatan õit ning õpin tundma selle vormi ja toone. Maalimine on minu jaoks protsess, kus saan end vabaks lasta. Kunagi ei tea, milline maal lõppkokkuvõttes välja tuleb. Maalimist ma õppinud pole ja teadaolevalt pole ka minu suguvõsas maalikunstiga tegelejaid. Teen lihtsalt seda, mis mulle meeldib. Minu kodus juba naljalt tühja lõuendit pikemalt seismas ei leia,“ jutustab Anar.
Silma jääb ka üks abstraktne töö. Selle maali autor on Anari nelja-aastane tütretütar Mirimai Kikas, kes oli samuti näituse avamisel kaasas. Tema maal sai kohaletulnutelt hulgaliselt kiidusõnu nii oma kompositsiooni kui toonikäsitluse poolest.
Oluline on lisada, et Anar on Põlvasse loodava kristliku põhikooli tulevane usundiõpetaja. Usundiõpetust on ta andnud ka üldhariduskoolis ning teinud vabatahtlikku pühapäevakooliõpetaja tööd 1990ndatel. Soovime talle õnnistusi ja Jumala juhtimist kõigis tema tegemistes.
Ave Mustimets

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)