Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maalinäitus toob kevade tuppa

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kunstnik Eva Jänes näituse avamisel Tartu kunstimajas.
Sirje Semm

Tartu Kunstimaja väikeses galeriis on avatud Eva Jänese maalinäitus.

Tallinnas sündinud ja lapsepõlve Paides elanud Eva Jänes võib ka Tartut oma linnaks pidada, sest just siinses kunstikoolis on ta maalimist õppinud. Päris võõras ta tartlastele pole, sest tema töid on näha olnud Tartu Maarja kogudusemajas ja Jaani kirikus, aga ka kirikupäevade ja laulupeo ajal 2005 kristlike kunstnike näitusel „Teekond tarkuse allikale“.
Talve viimastel tundidel näitusesaali sisenedes tekkis tunne, et olen jõudnud kevadesse. Geomeetrilisi kujundeid on raske tõlgendada või neist sügavat sisu üles leida, aga rõõmus värvikasutus, värvitoonide intensiivsus viis mõttele, et niisugune ongi Eestis elu viimased kümmekond aastat olnud.
Näituse pealkiri „100 + 1 maali“ võiks ju viidata meie riigi vanusele, väljapandud tööd pärinevad põhiliselt viie viimase aasta loomingust. Vaid „Lumeroosid“ ja „Valisin musta“ on aastast 2010.
Eva Jänes armastab geomeetriat, kuigi näituselt leiab ka mõne maali, kus ta on geomeetriast loobunud ja läinud lihtsalt abstraktse maalimisstiili teed, ehkki tema maalidel võib täheldada ka varje ja värvide sulandumist. Eva Jänes ütleb, et tema maalid pole seletamiseks mõeldud, vaid maalimine on tema viis ennast väljendada. Kui ta ei oleks kunstnik, kirjutaks ta võib-olla luuletusi.
Omaette mõtteainet pakub maaligrupp „Mõeldes Juhan Liivile“. Neid vaadates meenub luulerida „igav liiv ja tühi väli“, ent tühjad ja igavad pole need neli lõuendit kindlasti mitte. Nii nagu luuletuse lugemisel tekib uusi assotsiatsioone, ei saanud autorgi piirduda ühe pildiga.
Näituse avamisel, emakeelepäeval esitleti ka kunstniku enda ja Mai Levini koostatud albumit „Eva Jänes. Geomeetria kaudu harmooniale. Maalid“.
Eva Jänes on lõpetanud Tartu kunstikooli 1962 ja ERKI 1969. Ta on valmistanud vitraaži üheksasse kirikusse, teinud maalingu konsistooriumi kabelis, ühe erakabeli fresko jpm. Ta on üks kristliku kunsti viljelejaid Eestis.
Rita Puidet