Esileht » Uudis » Esileht »

Maal piiskop Joel Luhametsast on valmis

11.11.2020 | | Rubriik: Esileht
Kirikuvalitsuse portreegaleriis on nüüd ka maal piiskop Joel Luhametsast. Regina Hansen.

EELK kirikujuhtide pildigalerii sai täiendust Aapo Puki järjekordse maaliga, mis kujutab piiskop Joel Luhametsa.

Äsja molbertilt võetud ja kirikuvalitsuse nõupidamisruumi seinale paigutatud maalil seisab portreteeritav otsevaates, justkui midagi selgitades ühe käega enda väljendust toetades ning teises käes avatud Piiblit hoides. Taustaks olevast on ära tunda Tartu Pauluse kiriku interjöör. 

„See on mulle väga suur au ja ma olen nii kirikuvalitsusele töö tellijana kui kunstnik Aapo Pukile töö teostajana väga tänulik,“ sõnab piiskop Luhamets Eesti Kirikule. Tema sõnul on maali juures olulised detailid ning nende valiku ja tervikkompositsiooniks seadmise osas imetleb ta Puki meisterlikkust. „See sündis koostöös. Tundsin, et ma lisaks poseerimisele olin kaasatud sisulisse loometöösse.“ 

Piiskopile imponeerib eriti lõplik lahendus, kus maalil kujutatud valgus ei lähtu eelkõige aknast, vaid altarimaalil kujutatud Jeesusest, kelle jalgade ette kunstnik ta on paigutanud. Veel näeb ta maalil kujutatud Talles võidulipuga olulist sümbolit kui viidet enda usulisele taustale vennastekoguduses. 

Aapo Pukk iseloomustab 2002. aastal alguse saanud tellimusi enda kui kunstniku jaoks huvitava väljakutsega: „Usuinimeste maalimine on justkui palve osa. Enne maalima asumist alati palvetame, andes loomeprotsessi Jumala kätte. Kunstnikuna olen vaid tööriist, väike looja suure Looja käes,“ ütles ta Eesti Kirikule.

„Minu kunstnikukogemus ütleb, et ennast teadlikult vabaks lastes ratsionaalsest kalkuleerimisest ning selle asemel juhindudes sisemisest inspiratsioonist ning hetke ajel sündivatest otsustest jõuab tulemuseni, millega saab rahule jääda,“ räägib Pukk, kinnitades, et pole tundnud kunagi muret, et üks pilt teist hakkaks kordama või et tuleks eriti vaeva näha küsimusega, kuidas tuua esile portreteeriva isikupära. Tööle ühe maaliga keskendub ta enamasti paariks kuuks ning ootab nüüd juba põnevusega kirikuvalitsuselt uue tellimuse saamist. 

Hetkel on kirikuvalitsuse portreegaleriis 11 maali, neist piiskoppide Johan Kõpu ja Jakob Kuke maali autor ei ole Aapo Pukk. 

Liina Raudvassar

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)