Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Maailmakoristuspäev kutsus kalmistuid hooldama

20.09.2023 | | Rubriik: Ühiskond

Möödunud laupäeval, 16. septembril oli järjekorras kuues maailmakoristuspäev ja koristama asuti 190 riigis.

Raadi surnuaeda kogunenud on valmis koristama asuma. Rita Puidet


Eestist alguse saanud aktsioonil pöörati tähelepanu väikeprügile. Mitmeski paigas Eestis koguneti tööle kirikuaeda või kalmistule, olgu siis tegu vallale, linnale või kogudusele kuuluva matmispaigaga.
Haljala kirikuaia puhul on tegu vana kalmistuga, kuhu sel aastal maeti kaks Saksamaal elanud inimest, ütleb koguduse hooldajaõpetaja Urmas Karileet. Talgud olid ka kevadel ja siis osales korrastustöödel 15 inimest. Et kodukoht ikka kaunis oleks, tulevad talgutele ka inimesed, kes kogudusega seotud pole. Igal aastal eemaldatakse kiriku juurest 5–6 vana puud, ühtekokku on neid pühakoja ümber 30–40.
Haljalas on ka vallale kuuluv uus kalmistu. Aga vald aitab kiriku juureski lund lükata ja lehti riisuda. Kuidas kalmistul puudega toimetada, saab uurida maaülikooli üliõpilaste koostatud kalmistu hoolduskavast. Sealsel alevikul on vedanud, sest nii koguduse kui aleviku hea käekäigu eest seisab üks inimene – koguduse juhatuse esimees Margus Punane.
Üleskutse Tartu Maarja koguduse liikmetele minna koristama koguduse endiste õpetajate haudu tegi Timo Švedko. Mitmel kevadel ja sügisel on sealsed inimesed võtnud sihiks teha tiir Tartu Raadi ja ka Pauluse surnuaial. Ilm soosis küll ettevõtmist ja Raadi kalmistule kogunes koristama paarkümmend inimest. Kalmudelt koguti kokku suur hulk tühje küünlatopse ja sellega sai täidetud tänavuse koristuspäeva eesmärk.


Rita Puidet

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)