Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maailma kirikud Ukraina sõjast

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kirikute Maailmanõukogu peasekretäri kohusetäitja Ioan Sauca allkirjastatud pöördumisega 24. veebruaril „mõistab Kirikute Maailmanõukogu hukka igasuguse surmava relvastatud jõu kasutamise vaidluste lahendamiseks, mida saaks lahendada dialoogi teel. Me usume kindlalt, et dialoog – mis põhineb rahvusvahelise õiguse põhimõtetel ja kehtestatud riigipiiride austamisel – oli ja on õige tee Ukrainat ümbritsevate pingete lahendamiseks. Me nõuame praeguse relvastatud sõjategevuse viivitamatut lõpetamist ning kõigi inimelude ja kogukondade kaitsmist, keda see vägivald ähvardab. Me kutsume kõiki liikmeskirikuid ja kõiki hea tahtega inimesi kogu maailmas üles ühinema meiega ja palvetama rahu eest Ukraina ja piirkonna inimeste eest“.

Luterliku Maailmaliidu peasekretär pastor Anne Burghardt kirjutab 25. veebruaril: „Kristlastena oleme kutsutud olema rahu sõnumitoojad: „Õndsad on rahutegijad, sest neid hüütakse Jumala lasteks“ (Mt 5:9). Seepärast mõistame me hukka vägivalla kõik selle vormid. Me nõuame kohest relvarahu ja rahu taastamist. Kõik konflikti osapooled peavad austama inimõigusi, rahvusvahelist ja humanitaarõigust. Tsiviil-

elanikke ja tsiviilinfrastruktuuri tuleb kaitsta. Me kutsume üles ülemaailmsele solidaarsusele Ukraina kannatanud inimestega, sealhulgas nendega, kes on ümberasustatud ja vajavad kiiresti humanitaarabi. Me kutsume valitsusi üles hoidma oma piirid avatuna ja võtma vastu neid, kes põgenevad sõjategevuse eest. Me kutsume üles toetama Ukraina ja naaberriikide kirikuid, kes pakuvad abi, sealhulgas esmatarbekaupu, peavarju, pastoraalset ja psühhosotsiaalset tuge. Rahu peab valitsema. Inimväärikust tuleb kaitsta.“

Paavst Franciscus teatas 27. veebruaril: „Nendel päevadel on meid raputanud midagi traagilist: sõda. Me oleme ikka ja jälle palvetanud, et seda teed ei võetaks. Ja me ei lõpeta palvetamist, vaid palume Jumalat veelgi intensiivsemalt. Seepärast kutsun kõiki üles tegema 2. märtsist, tuhkapäevast, palve- ja paastupäeva rahu eest Ukrainas. See on päev, et olla lähedal Ukraina rahva kannatustele, tunda, et me kõik oleme vennad ja õed, ja paluda Jumalat, et ta lõpetaks sõja. 

Need, kes sõdivad, unustavad inimlikkuse. Nad ei lähtu inimestest, nad ei vaata inimeste konkreetset elu, vaid seavad erakondlikud huvid ja võimu kõige ette. Nad tuginevad kuratlikule ja perverssele relvaloogikale, mis on kõige kaugemal Jumala tahtest. Ja see distantseerub tavainimestest, kes tahavad rahu ja kes igas konfliktis on tegelikud ohvrid, kes maksavad sõja rumaluse eest oma nahaga. Ma mõtlen eakatele, neile, kes otsivad praegu varjupaika, emadele, kes põgenevad koos lastega … Need on vennad ja õed, kelle jaoks on hädavajalik avada humanitaarkoridorid ja kes tuleb vastu võtta. Südamega, mis on murtud Ukrainas toimuva pärast – ja ärgem unustagem sõdu mujal maailmas, nagu Jeemenis, Süürias, Etioopias … –, ma kordan: pange relvad maha! Jumal on rahutegijatega, mitte nendega, kes kasutavad vägivalda. Sest need, kes armastavad rahu, nagu Itaalia põhiseadus ütleb, „lükkavad tagasi sõja kui teiste rahvaste vabaduse vastu suunatud kuriteo ja rahvusvaheliste vaidluste lahendamise vahendi“.“

Vene Õigeusu Kiriku patriarh Kirill pöördus 24. veebruaril kõigi õigeusklike poole: „Ma tajun sügava ja südamliku valuga inimeste kannatusi, mida toimuvad sündmused põhjustavad. Kogu Venemaa patriarhi ja kiriku eestseisjana, kelle kari asub Venemaal, Ukrainas ja teistes riikides, tunnen sügavalt kaasa kõigile neile, keda see häda puudutab,“ ütles Tema Pühadus patriarh Kirill ja kutsus kõiki konflikti osapooli üles „tegema kõik endast oleneva, et vältida tsiviilohvreid“. Patriarh kutsus kogu Vene Õigeusu Kirikut üles palvetama rahu võimalikult kiire taastamise eest: „Säilitagu armuline Issand meie kõige puhtama Jumalaema ja kõigi pühade eestpalve kaudu vene, ukraina ja teisi rahvaid, keda meie kirik vaimselt ühendab!“ Vene Õigeusu Kirik tegeleb aktiivselt pagulaste aitamisega. 3. märtsil saadeti kogudustele ringkiri, kus patriarh Kirill andis oma õnnistuse, et kuulutada välja annetuskampaania pagulaste ja kannatanud tsiviilisikute abistamiseks.