Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Maa, kus on vaimse elu juured

06.04.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Jüngrid puust paadiga enne kalapüüki Galilea järvevett kündmas, huulil laul «Armas Jeesus, tüüri Sa meie laeva hoolega...»: Ruudi Leinus (tagareas vasakult), Erki Tamm, Heigo Ritsbek, Tõnu Jugar, Andres Põder, Peeter Võsu (Iisraeli keskus); Taavi Hollman (ees) ja Ago Lilleorg.  Pildilt puudub piiskop Eelija (EAÕK). Janne KütimaaIisrael on oma missiooniks võtnud teavitada kristlasi üle kogu maailma, et nende riik ei kuulu üksnes juutidele, vaid on kodumaaks ka kõigile kristlastele.
Iisraeli Turismiministeeriumi Põhjamaade osakonna direktor Michael Chen käis koos asedirektor Irma Aaltoga Tallinnas kirikujuhtidega kohtumas. Kohtumine tipnes Iisraeli turismiministri Stas Miseshnikovi kutsega Eesti kirikujuhtidele külastada Iisraeli. Pereraadio toimetajana oli allakirjutanul rõõm sõit kaasa teha.

Vähemalt korra elus
Delegatsioon alustas reisi palvega Tallinna lennujaama palvetoas. Kirikujuhtide jaoks oli tegu väga erilise teelolemisega: varem ei olnud Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute juhid nõnda suures koosseisus pikemal reisil käinud.
  Enne koitu maandusime Tel Avivis, kus meid tervitas Aviva Ratshik. Eestis sündinud ja kasvanud juuditar on 22 aastat tagasi kolinud kodumaale ning leiba teeninud giidina. Puhtas eesti keeles saigi Aviva põhjalik kogemus Iisraelist meid saatma kõikidel päevadel.
Stas Miseshnikov tervitas delegatsiooni soojade sõnadega ning selgitas: «Need, kes on korra Iisraelis käinud, tahavad enamasti siia tagasi tulla. Inimesed näevad meie maas püha maad, mida nad peaksid vähemalt korra elu jooksul külastama. Need, kes seda teevad, ei ole enam iial endised!»
Iga delegatsiooni liige sai turismiministrilt ametliku palveränduritunnistuse, tõestamaks reisi erilisust ja väljendamaks ühiseid juuri. Kuigi Iisrael on ennekõike püha maa, on Miseshnikovi sõnul seal hea võimalus ka puhata.

Oleme kõik samas paadis
Kohtusime ka Eesti asesuursaadikuga Iisraelis Marin Mõttusega, kes tutvustas saatkonda, mis tegutseb Tel Avivis möödunud aasta novembrist. Asesuursaadik oli valmis omapoolset panust andma, et Eesti-Iisraeli suhted saaksid süvendatud ja koostöö edeneks ka religioosses plaanis. Vestluses selgus ka kirikujuhtide soov suhteid edendada.
Jeruusalemmaga saime tutvuda pooleteise päeva jooksul. Nähtud sai vanalinn seal asuvate pühapaikadega, samuti külastasid kirikujuhid holokaustimuuseumi Yad Vashem. Et Jeesuse jälgedes kõndida ja seilata, suundus delegatsioon põgusa supluse järel Surnumeres Galilea järve äärsetele aladele.
Võrk jäi küll tühjaks, kuid hea oli tõdeda, et oleme kõik samas paadis, teel ühise eesmärgi suunas. Leidude-tõestusmaterjalide kohta kommenteeris giid Aviva, et tänapäeval olevat Iisraelis kahesuguseid arheolooge, seeläbi ka kahesuguseid giide: «Ühed ei usu midagi seni, kuni mõni leid taas välja tulnud. Teised usuvad ja teavad, et tõendusmaterjalid tuleb lihtsalt leida. Need on olemas, kuid keegi ei tea hetkel, kus.»
Kirikujuhid said külastada Tiberiase linna, Jordani jõe kallast, Tabgha kloostrit, mille lähedal Jeesus 5000 meest viie leiva ja kahe kalaga toitnud, sünagoogi varemeid, kus ta olevat õpetamas käinud, mäejutluse mäge ja Kapernauma.

Me ei ole üksi
Palverändurid tulevad kokku eri paikadest. Kui teele asudes ei näinud ma end palverändurina, siis koju naastes sai selgeks, et seda ma ju olin olnud. Iisrael kinnitab oma pärandiga, et me ei ole üksi Jumalat teenimas. Kibuts Ma’agani söögisaal rõkkas meie viimasel Iisraelis veedetud õhtul austraalia kui ka ameerika aktsendiga inglise keelest, mille sekka kostus eesti keelt.
Tore oli tõdeda, et grupis valitses üksmeel ja osadus, samme saatis Jumala õnnistus. Lisaväärtuseks omavaheline aeg ja mõttevahetused, naer ja söömaajad, mis osadust suurendasid. Tänu Jumalale selle kogemuse ja Iisraeli Turismiministeeriumile kutse eest!
Iisrael on maa, kuhu tasub minna, kas või seepärast, et tajuda: seal on meie vaimsed juured ja meil on üks Isa. Ei ole muud Jumalat kui elav Jumal, kes elas, suri, kuid on üles tõusnud selleks, et taas naasta, kui aeg on täis!
Haud on tühi, rist ei seisa enam tol mäel. Jeesus on üles tõusnud! Tema jalajäljed on küll seal Iisraelimaal, kuid ka iga inimese südames ja eluteel.

Janne Kütimaa

Lisainfo:
www.telaviv.vm.ee 
www.goisrael.com 
www.jesusboat.com 
www.jesustrail.com 

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)