Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Ma astusin hommikul õue

03.05.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Varajane kevad näitab oma kaunimat palet: vahtrad õitsevad ülevoolavalt ja paplite urvad on avanenud. Kirik elab ülestõusmispühadega alanud 50päevases rõõmuajas. Seljataga on „valge nädal“, mis sai oma nime sellest, et ülestõusmispühadel ristitutel oli vanas kirikus kombeks ristimisel selga antud vaimsele uuestisünnile viitavaid valgeid rõivaid kanda terve nädal.
Tartus Eesti Kiriku toimetuse vastas on tänavakunstnik jätnud seinale kirja „Palun, täna on uus päev!“. See tsitaat Éric-Emmanuel Schmittilt on justkui tänapäevane vaste kristlaste tervitusele: Kristus on üles tõusnud! Sobib ka neile, kelle südamerahu allikas on mujal kui Issandas, ent sõnum on samas suunas.
Eile 155. sünniaastapäeva tähistanud armastatud luuletaja Juhan Liivgi on sedasama kogemust väljendanud: „Ma astusin hommikul õue, / tulin meeletult tagasi, / kõik endine elu surnud / uuest’ sündind ma jällegi“. Erinevad väljendusviisid, ent tuum on sama. Ülestõusmispühadele järgnev aeg toob keskmesse elu värskuse; uue alguse; rahu, mille allikas on ammendamatu. Tagaplaanile jäävad must lagi, igav liiv ning tühi väli.
Ei tea, kui paljudel esmaspäeval uue valitsuse ametivande tseremoonia ajal kaikusid meeles Liivi luuleread Kui tume veel kauaks ka sinu maa ja raske su koorem kanda … või olid need hoopis värsid Ta lendab lillest lillesse ja lendab mesipuu poole …? Aimata võis, et meie president ei mõtelnud Liivi luulele. Ent põhjust selleks võiks leida enam kui küll, lugedes ridu „Sa oled kui Iisrael vanast’, / oh minu isamaa! / Kui Iisrael prohveti päevil, / seesama viisiga“.
Rõõmuaega mahub ka möödunud volbriöö ja tänane volbripäev, mis rahvakalendris tähistas esimest suvepäeva ja andis loa kaunviljade külviks. On tore, et volberdava Tartu tudengipäevade kavasse mahtus sel aastal ka Tartu Maarja kogudusemajas toimunud Eesti Evangeelse Üliõpilaste Seltsi korraldatud volbriõhtu kohvik, kus arutleti volbriöö sügavama olemuse üle ja vastati noorte usuküsimustele. Ehk leidis mõni teeraja „Palun, täna on uus päev!“ juurest edasi.
Kätlin Liimets

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)