Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Lutheri ja Bachi radadel

02.07.2015 | | Rubriik: Teated

Septembris toimub meie järjekordne vaimulik reis, seekord Kesk-Saksamaale, kus tegutsesid ka Eesti jaoks väga olulised suurkujud Martin Luther (1483–1546) ja Johann Sebastian Bach (1685–1750).
Mõlema tegevus oli murranguline maailmaajaloos: Luther pani vaimse aluse uusajale, Bach uuemale muusikale. Nii nagu räägitakse ajast enne ja pärast Lutherit ja reformatsiooni, kõneldakse muusikaajaloos ajastutest enne ja pärast Bachi. Prantsuse ja Vene revolutsioonide katsed muuta aega, mida arvestatakse Jeesuse Kristuse järgi, luhtusid, kuid mitte Lutheri ja Bachi ettevõtmised. Teadlikult seadsid nad oma loomingu, sammud ja arvestused Lunastaja jäetud jälgedesse.
Reisikava marsruudil Tallinn – Berliin – Magdeburg – Eisleben – Marburg – Eisenach – Erfurt – Weimar – Leipzig – Wittenberg – Berliin – Tallinn.
Reisisaatjad on dr Arne Hiob, prof dr Andres Uibo ja Matthias Burghardt. Reis toimub koostöös Tiit Reisidega.
Kontaktid: Arne Hiob, tel 5648 2700; Andres Uibo, tel 515 9095; Matthias Burghadt, tel 5340 5948. Reisi orienteeriv hind 790 eurot.
Neljapäev, 17. september
Lend Tallinn – Berliin (Air Baltic: 5.50 – 7.10).
Magdeburgi toomkirik. Teemad: Saksa keskaeg, Läänemere misjon, Lutheri lapsepõlv, Kolmekümneaastane sõda.
Eisleben. Lutheri sünnimaja, ristimiskirik ning kirik, kus ta pidas viimase jutluse, ja maja, kus Luther suri. Teoloogilised teemad: ristimine, surm ja surmajärgne.
Ööbimine Marburgis (Diakonissen-Mutterhausis Marburgi lähedal Wehrdas).
Reede, 18. september
Päev Marburgis. Ülalinn ja loss, Elisabethi kirik, vana ülikool. Teoloogilised teemad: Lutheri ja Zwingli vaidlus. Armulauaõpetus. Rudolf Otto ja Rudolf Bultmann. Moodne teoloogia. Ööbimine Marburgis.
Laupäev, 19. september
Sõit Eisenachi. Lutheri noorus. Wartburgi kindlus ja Lutheri tuba, kus ta tõlkis Piiblit. Piibel kui pühakiri. Traditsioon ja luterlus. Lutherist Bachini. Ööbimine Eisenachis.
Pühapäev, 20. september
Jumalateenistusel Eisenachis. Külastame ainulaadset Johann Sebastian Bachi muuseumi. Ööbimine Erfurtis.
Esmaspäev, 21. september
Erfurt. Toomkirik. Augustiinlaste klooster. Luther kloostris. Munklus ja skolastika. Meister Eckhart ja temaga seotud kirik (Predigerkirche). Müstika. Kui jõuame, siis külastame ka lähedalolevat Arnstadti, kus töötas noor Bach. Ööbimine Erfurtis.
Teisipäev, 22. september
Sõit Leipzigi peatusega Weimaris. Peter-Pauli kirik ehk Herderkirche. Bach Weimaris 1708–1717 (möödume Lützeni lahingupaigast, kus on Rootsi kuningas Gustav Adolfi mälestuskivi).
Leipzig. Thomaskirche ja Johann Sebastian Bach. Vaatamisväärsused. Ööbimine Wittenbergis.
Kolmapäev, 23. september
Wittenberg. Lutheri maja (Lutherhaus), Linnakirik (Stadtkirche), Lossikirik (Schlosskirche). Melanchtoni maja, Cranachi maja.
Teoloogilised teemad: reformatsiooniline läbimurre, «ainult Kristus», usust õndsakssaamine, kirik, paavstlus jne. Ööbimine Wittenbergis.
Neljapäev, 24. september
Varahommikul sõit Berliini lennujaama. Kojulend.

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)