Esileht » Uudis » Uudised »

Lundi suurüritus on ukse ees

25.10.2016 | | Rubriik: Uudised

31. oktoobril tehakse Rootsis kirikuajalugu. Kui minevikus on reformatsiooni alguse aastapäevadel rõhutatud konfessioonidevahelisi erinevusi, siis nüüd tähistavad roomakatoliku kirik ja Luterlik Maailmaliit (LML) seda sõbralikult koos suurejoonelise ühisüritusega «Konfliktist osaduseni – lootusega üheskoos».
Selle kõrgpunktiks on Eesti aja järgi kell pool neli Lundi toomkirikus algav oikumeeniline palvus, millest võtavad osa paavst Franciscus, LMLi president Munib Younani, LMLi peasekretär Martin Junge. Eestit esindavad EELK peapiiskop Urmas Viilma ja roomakatoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan.
Malmös algab kell pool kolm kõigile avatud rahvaüritus, kus kõneldakse eeskätt luterlaste ning katoliiklaste ühisest tunnistusest ja teenimistööst. Kavas on muusikalisi etteasteid. 10 000 inimest mahutavale Malmö Arenale jõuavad kl 17.40  ka paavst ja teised Lundi palvusel osalenud.
Üritusel on kavas rõhutada ühelt poolt seda, mis luterlasi ja katoliiklasi ühendab, ning vajadust oikumeenilise dialoogi teel veelgi rohkem edasi liikuda. Teise teemana tõusetub aga töö, mida mõlemad konfessioonid teevad keskkonna kaitsmise, rahu saavutamise ja inimlike kannatuste leevendamise nimel. Malmös esineb LMLi poolt tunnistusega teiste seas Lõuna-Sudaani jooksja Rose Nathike Lokonyen, kes oli põgenike võistkonna lipukandjaks Rio de Janeiro olümpiamängude avatseremoonial. Ürituse piletitulu läheb Süüria põgenike abistamiseks.
Oikumeenilist palvust on võimalik otse jälgida Soome telekanali Yle TV1 vahendusel. Internetis saab vaadata otseülekannet nii Lundis kui Malmös toimuvast leheküljelt http://www.lund2016.net/media/livestream. Vatikani Televisiooni kodulehelt http://www.ctv.va/content/ctv/it/livetv.html saab lisaks neile jälgida ka kõiki paavsti Rootsi-visiidi avalikke üritusi.
Rain Soosaar

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)