Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Laulu- ja tantsupeo tuli süüdati Tartus
15. juuni hommikul päikesetõusu ajal kell 4.06 süütasid maestro Alo Ritsing ja tantsujuht Lille-Astra Arraste Tartu Raadi pargis laulu- ja tantsupeo tule. Pirrust läidetud lõkketulest süüdati tõrvik, mis liigub nüüd koos saatjatega mööda Eestimaad, et jõuda paari nädala pärast Tallinna, kus 4.–6. juulini toimub XXVI laulu- ja XIX tantsupidu.
Aga enne peotule teelesaatmist austati seda Tartus, linnas, kus 1869. aastal toimus ka Eesti esimene laulupidu. Tule teekonda «Tule TV» saab igaüks internetist otseülekandena vaadata iga päev kell 9–22.

1944Näitus suurest läände põgenemisest
13. juunil avati Eesti Rahva Muuseumi näitustemajas Tartus Kuperjanovi 9 näitus «1944. Meri läände. Mälupildid suurest põgenemisest».
1944. aasta suvel ja sügisel põgenes pealetungivate Nõukogude vägede eest umbes 70 000 eestlast üle Läänemere Soome, Rootsi ja Saksamaale. Üksikute inimeste ja tervete perede elu muutus sellega, et otsustati astuda paati või laevale. Mere ületamine kujunes piiriks Eestis elatud elu ja välismaal elatud eesti elu vahel. Ajutisest lahkumisest sai minek päriseks, vabasse maailma pääsemise hinnaks oli kodumaa kaotamine, mis tähendas, et esialgu katkesid kontaktid mahajäänud pereliikmetega ja puudus võimalus Eestisse tulla.
Tervet elu muutvat sündmust on keeruline unustada, ka 70 aastat hiljem on see põgenike mälupiltides olulisel kohal. Näituse keskmes on üheksa toonase lahkuja põgenemislood alates kodumaalt lahkumisest kuni elu esmase paika loksumiseni Rootsis või Saksamaal. Nendes lugudes on dramaatilisi hetki, traagilisi kaotusi, valusaid loobumisi, aga ka uskumatuid seiklusi ja õnnelikke juhuseid.
Näituse kuraatorid on Riina Reinvelt ja Maido Selgmäe, kujunduse autorid Liina Unt ja Katre Rohumaa. Näitus jääb avatuks 5. oktoobrini.