Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

26.03.2014 | | Rubriik: Uudised

M2rjamaa_2Esmamainimise aastapäev
Märjamaa Maarja koguduse kodulehelt saab lugeda kiriku (fotol) ajaloost head ülevaadet, mille on kirja pannud Aet Reinhold. Lugeja saab teada, et Märjamaa nime on esmakordselt mainitud 25. märtsil 1364. aastal seoses Gerlacus de Castella (Gerlich von Costelen) nimelise preestriga, kes tollal Meriama kogudust teenis.
Koguduse õpetaja Illimar Toometi sõnul on paastumaarjapäeval tavapäraselt jumalateenistus, kuid koguduse aastapäeva on plaanis tähistada septembris ussimaarjapäeval, millega märgitakse neitsi Maarja sünnipüha. Nn algkirik ehitati tõenäoliselt XIV sajandi esimesel kolmandikul, taoline gooti stiilis ühelöövilise kiriku tüüp domineerib Lääne- ja Saaremaal.

 

 
Traditsioone elustades
Jõelähtme valla Neeme küla inimesed püüavad külaelu elavana hoida vanu kombeid järgides. Sealsete naiste eestvõttel koguneti paastumaarjapäeval, mida on peetud ka naiste pühaks, tervitama rituaalide saatel päikesetõusu. Traditsioonikohaselt on sel päeval joodud naistepuna, et palged ikka punased püsiksid.
Jõelähtme koguduse õpetaja Margus Kirja käib kord kuus rahvamajas jumalasõna jagamas. Järgmine jumalateenistus on 5. aprillil.

neitsi maarjaRegistreerimine on alanud
Kaheksandat korda toimub sel sügisel Maarjalaulude festival. Festivali avakontsert on neitsi Maarja sünnipäeval 8. septembril, peakontsert 20. septembril Narva Aleksandri kirikus. Kooride registreerimine kontserdile on alanud. Registreerimislehe leiab kodulehelt www.narvakontsert.eu.
Kontsertidel kõlab neitsi Maarja auks kirjutatud muusika erinevates keeltes ja esitustes.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)