Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

03.10.2012 | | Rubriik: Uudised

Kontsert Mart Saare auks
Helilooja ja organisti Mart Saare 130. sünniaastapäeval 28. septembril korraldas Vanemuise selts Tartu Peetri kirikus südamliku kontserdi «Mart Saar ja tema aeg», kus tutvustati Suure-Jaani lähedalt Hüpassaarest pärit muusiku heliloomingut.
Peterburi konservatooriumi diplomiga Saar pani aluse Eesti professionaalsele kooriloomingule ja mängis Tartus elades Peetri kirikus orelit.
Kontserti, kus laulsid lasteaia Krõll mudilaskoor (fotol), Tartu üliõpilassegakoor ja Vanemuise Seltsi segakoor, juhtis dirigent Valli Ilvik. Koguduse organist Anneli Klaus mängis orelit ja Saare kaasaegse August Terkmanni harmooniumi, mis remonditi äsja Kriisa orelitöökojas.

Teater jõudis kirikusse
28. septembril esietendus Tallinna Püha Vaimu kirikus (fotol) Otto Kose diplomitööna Emil Tode romaani «Piiririik» ainetel samanimeline lavastus.
Vaatemängulise audiovisuaalse jutustuse käigus tuuakse vaatajani ühe inimese lugu, kes on jäänud kinni kahe kultuuriruumi vahele, seistes ühe jalaga Lääne-Euroopas, teisega Ida-Euroopas.
Lavastaja on noppinud teosest hetkeolukorda puudutavad teemad, koondades need tervikuks. Lugu kandub läbi erinevate aegruumide, saades alguse 14. sajandi arhitektuurist, läbides 18. sajandi kunsti ja 20. sajandi sõna ning vormudes lõplikult 21. sajandis.
Kohavalik kiriku näol on lavastaja kinnitusel taotluslik. Otto Kose soovis tuua publiku ruumi, mis oma erilisusega juba iseenesest kõnekas.
Koguduse õpetaja Gustav Piiri sõnul on tegemist igati kirikuruumi sobiva etendusega. Ta rõhutab, et teatritrupi tegemiste sobivust tehnilistes aspektides konsulteeriti veel Tallinna kultuuriväärtuste ametiga. Etendust pakutakse vaatamiseks veel neljal korral.

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)