Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Näitus lauluraamatutest kutsub uudistama

Pühapäeval pärast jumalateenistust avas õpetaja Jaan Tammsalu näituse „Meie lauluraamatu lugu“. Näitus jääb avatuks 19. märtsini.

Näituse koostanud Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Ene Hiio ütleb, et Jaani kirikus on eksponeeritud vanu piibleid ja näitus lauluraamatutest on varasemale loomulik jätk. Näituse mõte hakkas Enel idanema ajal, kui ajaloomuuseumis trükiste kogu hoidjana töötades olid tema hoole all sealsed vanad lauluraamatud.

Ene Hiio ütleb, et lauluraamatud on mitmekesine aines ja oma vanuse tõttu väga haruldased, seepärast on vanimatest lauluraamatutest uudistamiseks vaid tiitellehe koopia. 1656. aastal ilmunud eestikeelsest lauluraamatust on näitusel eksponeeritud kolmas trükk aastast 1693 ja see on näitusel kõige vanem originaal. 

Vaadata on ka lauluosa sisaldav „Ma Kele Koddo ning Kirgo Ramat“. Käsiraamatu esmatrükk nägi ilmavalgust 1694 Riia trükikojas. Erilisena toob Ene Hiio välja ka 1793. aastal ilmunud lauluraamatu kordustrüki. Selle esmatrükk ilmus 1721 Saksamaal Halles ja sellest pole Eestis säilinud ühtegi eksemplari.

Eksponeeritud on kokku 28 lauluraamatut 17. sajandi lõpust 19. sajandi keskpaigani. Näitus annab meile kinnituse nende olulisest rollist pühakirja kõrval nii lugema õppimisel kui rahva kujunemisel üldse. Meenutuseks olgu öeldud, et esimene lauluraamat ilmus 1637 Heinrich Stahli käsi- ja koduraamatu teise osana. Kaht 18. sajandist pärit, Tallinnas välja antud rootsikeelset lauluraamatut kasutati Hiiumaa rootslaste asunduses Ukrainas Hersoni kubermangus. 

Olgu näitus innustuseks uue lauluraamatu koostajaile.