Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

12.10.2022 | | Rubriik: Uudised

Haljalas loeti vana kirja

Tööd Haljala kiriku juures on jätkunud. Ennekõike selle erakordse, kuusnurkse ja maakirikute seas ühe kõrgema torni, aga ka katuse juures. 1. advendil on koguduses pidupäev ja kiriku tornikiivrit oodatakse pühitsema peapiiskoppi. 

Kevadel, kui torni tipust toodi alla kuldne muna, leiti selle vutlarist tinatoru vana tekstiga, räägib koguduse hooldajaõpetaja Urmas Karileet. Ta ütleb, et kiri oli saksa keeles ja paigutatud vutlarisse 23. juunil 1865. Kirja oli kirjutanud toonane koguduse õpetaja Thomas Ferdinand Striedter (1810–1880) ja kiri algas tänuga Jumalale, aga sisaldas ka andmeid lähedal asuvatest mõisatest, nende omanikest ja tornikiivri ehitusest. Eelmine tornikiiver ja katus olid nimelt süttinud välgutabamusest. 

Kiri oli kirjutatud ilusa käekirjaga ning sõnum pooleteise sajandi tagant hästi säilinud ja loetav. Toonane vaimulik teenis kogudust aastatel 1838–1880 ja on maetud Haljala kirikuaeda.

Vanast kirjast tehakse koopia ja üles torni läheb nüüd juba selle koopia, sõnab õpetaja Karileet.  

Haljala kirik on ainsana Eestis pühitsetud mustanahalisele sõdurist märtrile Mauritiusele, kelle nimepäeva tähistatakse 22. septembril. Huvitava leiu sisu tehti avalikuks just sel päeval ja loeti huvilistele ette. 

Rattaretkega meenutati kunagist õpetajat

Peaaegu terve oma tööaja, see on pool sajandit, teenis Lääne-Nigula kogudust Friedrich Robert Pohlamets (1900–1987). Ta asus kogudust teenima 1931, sealsest kogudusest saadeti ta emerituuri ja sinna kiriku kõrvale on ta maetud. Seepärast otsustas kogudus septembri viimasel pühapäeval teda meenutada rattaretkega.

Pärast jumalateenistust jagunes retkele suunduv grupp kaheks: kümmekond inimest istus ratta selga, teiste seas õpetaja Kristo Hüdsi, ülejäänud aga autosse. Ikka jõukohaselt, ütleb õpetaja Hüdsi, kes on sarnaselt rattaretke varemgi korraldanud. Eesmärgiks oli jõuda kümmekonna kilomeetri kaugusele Turvalepale, kus kunagine õpetaja oli elanud veerand sajandit. 

Õpetaja Pohlametsa pole unustatud ja reisilised said temast kuulda toredaid mälestusi. Meenutati umbes sajanditagust seika, mil teivasjaamas tuli rongi peatamiseks kätt viibutada. Lääne-Nigulasse proovijutlust pidama tulnud Pohlamets seda ei teadnud ja oli rongist maha jäänud.

Laupäeval, 15. oktoobril seatakse Kristo Hüdsi Lääne-Nigulas ametisse ja peatselt on Noarootsi koolis koos kogudusega rulapäev. „Meil siin ikka toimub,“ on õpetaja rõõmus. 

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)