Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Pühakoda kirikule tagasi

Läti parlament võttis 24. märtsil vastu seaduse, millega Riia Peetri kiriku (pildil) omandiõigus läheb üle Läti Evangeelse Luterliku Kiriku ja sellesse kuuluva Saksa Püha Peetri koguduse poolt asutatud sihtasutusele.

Riia Peetri kirik on Läti pealinna tähtsamaid kultuurimälestisi ja ühtlasi Baltimaade vanimaid pühakodasid. 1941. aastal sõjatules hävinud kirik taastati nõukogude ajal. Alates 1991. aastast on seal taas jumalateenistusi peetud, kuid hoonet haldas seni Riia linnavalitsus. 1997. aastast UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv pühakoda on praegu kriitilises seisus, nõudes põhjalikku remonti.

Metropoliidid sõja vastu

Ehkki Moskva patriarh Kirill hoidub Vene võimusid sõja vallandamises süüdistamast, on seda teinud mitmed tema kanoonilises alluvuses tegutsevate kirikute juhid, sealhulgas Kiievi ja kogu Ukraina metropoliit Onufri. Samuti nimetas Ukrainas toimuvat agressiooniks Riia ja kogu Läti metropoliit Aleksander oma 6. märtsil tehtud avalduses. Ta rõhutas, et Läti õigeusu kirik ei kanna vastutust teiste riikide tegevuse pärast. Sama kehtivat ka vene emakeelega Läti õigeusklike kohta, kes olevat lojaalsed oma riigi patrioodid.

Paavsti seisukoht

Paavst Franciscus on alates Ukraina sõja algusest kutsunud aktiivselt üles vaenutegevust lõpetama. Viimati tegi ta seda pühapäeval Rooma Püha Peetri väljakule kogunenud rahvahulga poole pöördudes. „Aitab! Lõpetage! Las relvad vaikivad. Pidage tõsiselt läbirääkimisi rahu nimel,“ vahendab Franciscuse poolt riigijuhtidele suunatud sõnu Eesti Rahvusringhääling.

Paavsti esindaja kardinal Konrad Krajewski on käinud isiklikult Lvivis, et ukrainlastele abi ja toetust osutada. Paastumaarjapäeval toimus Portugalis Fátimas aga tseremoonia, millega pühendati Venemaa ja Ukraina neitsi Maarja pühimale südamele.

Ent meedias on juhitud tähelepanu sellelegi, et sõjaga seotud väljaütlemistes on paavst alati hoidunud Venemaa mainimisestki, rääkimata tema agressiooni selgesõnalisest hukkamõistmisest.