Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

22.12.2021 | | Rubriik: Uudised

Suurteos haritlase eeskujust

Müügile on jõudnud mahukas teos Vello Salolt – „Pühitse meid tõega. Mõtisklused, jutlused, kõned, loengud“.

Raamatu koostaja Ivar Tröner meenutab Vello Salo ütlust: „Jumal jaotas inimesed nii, et igal rahval oleks oma osa maast ja oma kaitseingel.” Vello Salo (1925–2019) just kui oligi Eestimaa kaitseingel ning raamatu koostajat tsiteerides oma elutarkuse ja pürgimuste poolest Euroopa haritlase eeskuju.

Raamat pakub 520 leheküljel vaimuliku mõtisklusi, raadiovestlusi, jutlusi ja loenguid. Avaldatud on ka esseed, mis kunagi ilmusid Maarjamaa kirjastuse väljaandel, ning hulga seni käsikirjas olnud tekste. Veel öeldakse, et raamatust leiab Vello Salo kuulsa loengu „Kas eesmärk pühendab abinõu?” Tartu arstidele 8. märtsil 2012, samuti tema loengud armastusest vabade kunstide professorina Tartu ülikoolis 2011. ja 2012. aastal. 

Raamatu saatesõnas kirjutab Viivi Luik: „Padre Vello näilise lihtsuse maski taga oli varjul hoopis midagi muud. Terviku nägemise võime, oskus orienteeruda nii maistes kui taevastes asjades. Kultuuris.”

Galeriis on avatud vaibanäitus 

Tallinna Jaani galeriis on 14. jaanuarini avatud Aet Ollisaare vaibanäitus „Unes ja ilmsi“.

Kunstnik selgitab: olen vaipade ja tekstiilikunsti juurde jõudnud elus juba üsna varakult. Mind ei ole inspireerinud tehnilised uperpallid ega väga erinevate asjade proovimine, vaid pigem olen just vaibakunsti mitmel viisil mõtestanud. 

Küsimusele, miks on näituse pealkiri „Unes ja ilmsi“, vastab ta, et see on ühe vaiba pealkiri. „Nimed sünnivad koos töödega. Sellel vaibal on hästi abstraktses vormis, aga minu jaoks väga äratuntav vaade minu Tartu-kodule – öösel, kuupaistel. Hiline tulemine ja minemine, une ja ärkveloleku piiril olemine on teema, millega ma olen päris palju tegelenud,“ ütleb kunstnik.

Intervjuu on täies mahus leitav Erkki Juhandi näoraamatus aadressil https://www.facebook.com/erkki.juhandi.

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)