Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

22.09.2021 | | Rubriik: Uudised

Orelil on märkimisväärne iga

Tartu Peetri kiriku orel on linnas vanim, nüüdseks on tal aastaid 130. Kui kirik pühitseti septembris 1884, siis oreli valmimiseni läks veel pisut aega. Müllverstedti oreli valmimisajaks sai 1891, pillide kuningas pühitseti 4. augustil. Tegelikult aga sai kirikki lõplikult valmis veel kümmekonna aasta pärast, aastal 1903. Sügisel 1944 said kannatada nii kirik kui ka orel, parandustöid on tehtud mitmel korral. 

20 aastat tagasi septembris lõppes oreli suur remont, mille tegi Olev Kents. Meister remontis orelit selgi aastal ja võttis lahti kõik viled. Õpetaja Ants Tooming ütleb, et igal aastal kõpitsetakse orelit kolme tuhande euro eest ja kaks korda aastas käib meister pilli üle vaatamas. Ajaloolise oreli sünnipäeva tähistati jumalateenistusega augusti alguses. Orelil (fotol) on 23 helisevat registrit ja ta on klassitsistlik-romantilise kõlaga.

Medal anti üle

Tallinna piiskoplik toomkogudus tunnustab aastast 2000 medali ja preemiaga isikuid, kes on oma tegevusega süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning otseselt või kaudselt seotud sealse kirikuga. Möödunud aastal pidanuks koguduse medali, Maarja medali ja kultuuripreemia vastu võtma Lembit Peterson (fotol). Autasu jäi aga näitlejale, lavastajale ja teatriõpetajale koroonapiirangute tõttu üle andmata. 

Koguduse juhatuse esimees Riivo Sinijärv andis tunnustuse üle läinud pühapäeval peetud jumalateenistuse lõpus. Õpetaja Arho Tuhkru ütleb, et möödunud aastal olnuks kirikus võib-olla viis inimest, aga sel aastal oli autasu üleandmine medalisaaja vääriline.  

Kes pälvib järgmise Maarja medali, selgub, kui koguduse nõukogu oktoobri lõpus kokku tuleb ja otsuse langetab. 

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)