Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

08.09.2021 | | Rubriik: Uudised

Kuressaare kiriku kell heliseb taas

Kuressaare Laurentiuse kiriku tornikell aitab linnarahval ajaarvestust pidada, andes täis- ja pooltundidest märku helinaga. Seni Eesti vanim mehaaniliselt töötav tornikell viidi hiljuti üle elektrimootorile ja näitab nüüd taas pärast nelja-aastast seismist aega. 

Kui varem pidi kiriku tornikella käima nädalas üks kuni kaks korda üles keeramas ja paar aastat tagasi jäi kell remonditööde käigus hoopis seisma, siis nüüd näitavad kuldsed osutid taas õiget aega. Raskete kellapommide asemel liigutavad osuteid väikesed hallis karbis elektrimootorid. 

Plaanis on ühildada kellasüsteem satelliitidega ja siis peaks aeg nii heli kui osutitega olema väga täpne. Õp Anti Toplaane sõnul tuleb kellad kalibreerida internetiühenduse kaudu.

Kogudus sai oma koraalieelmängud

Nõo koguduse õpetaja helilooja Mart Jaanson on loonud ja välja andnud kogumiku koraalieelmänge pealkirjaga „Nõo intonatsioonid“. 

Nootides kajastub Mart Jaansoni 35aastane kogemus muusikaõpetaja ja heliloojana. Autor, Nõo koguduse õpetaja, meenutab, et kogudust kaua aega teeniv organist Agnes Laasimer käinud kord välja mõtte, et kogudusel võiksid olla „Kiriku laulu- ja palveraamatule“ oma koraalieelmängud, ja palunud temal selle eest hoolitseda. Organisti pideva julgustuse ja innustuse saatel on eelmängud sündinud umbes kaheaastase töö tulemusena ja on nüüd kõigile saadaval. Jaanson täpsustab kogumiku pealkirja: intonatsiooniks nimetatakse muu hulgas ka lühemat sissejuhatust liturgilisele laulule või oreliteosele.

Eelmänge on kogumikus 221, lisaks üks eelmäng Enn Võrgult. Raamatut saab osta Nõo koguduse e-poe kaudu ja see maksab 35 eurot. Müügil on veel Martin Lipu luuleraamat ja mälestusraamatud. 

Vt nookirik.ee/pood/.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)