Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Armastus ei tunne riigipiire

Tänavu oma 800. aastapäeva tähistav Hageri kogudus pidas juuli keskel Taani pühapäeva. Sel puhul jutlustas koguduses Taani rahvuskiriku emeriitõpetaja Birgitte Flensburg (fotol) – oli ju 13. sajandil ehitatud Hageri esimene kirik valminud just Taani valitsuse eestvõttel. 

Kuigi taanlased jõudsid siia maile kaheksa sajandit tagasi ja mitte ehk õilsate eesmärkidega, on praegu ühendavat rohkem kui lahutavat. Kuidas Taanis elatakse ja kirikutööd tehakse, sellest kõneles aastapäevapidustusel üle kümne aasta Taanis elanud ja õpetajaga samas Karlslunde koguduses sekretärina töötav eestlanna Katrin Lindstrøm. Jutlustas külalisvaimulik, kelle tütar Louise Flensburg-Lend õpetab aga Kohila mõisakoolis saksa keelt ja kes jutluse eesti keelde tõlkis. 

Esivanemate mälestust hinnates

Harju-Madise kogudus on andnud teada, et juuli keskel külastas neid suguvõsa järeltulija Olaf von Ramm, Kanadas sündinud ja kasvanud, aga praegu Ameerikas elav teadlane.

Kuigi enne sajandivahetust vahetas Padise mõis omanikku, minnes von Rammide omandusest perekond Hirtentreule, pole perekond Rammi umbes 400 aastat kestnud side Eestimaa ja siinse Harju-Madise kogudusega katkenud. Ikka on nende suguvõsa liikmed eelkäijatele kuulunud valdusi külastanud, siinsete inimestega kontakti hoidnud ja neid toetanud. Kümmekond aastat juhib Padise mõisa Olaf von Rammi poeg Carl von Ramm.

Just sel aastal 400 aastat tagasi sai baltisakslasest Thomas Rammist Riia bürgermeister. Tänutäheks linna kaitsmise eest Poola väe vastu kinkis Rootsi kuningas talle mõni aasta hiljem Padise mõisa ja aadlitiitli. Nii mõnigi tema järeltulija on maetud Harju-Madise kirikuaeda.