Esileht » Uudis » Uudised »

lühiuudised

05.05.2021 | | Rubriik: Uudised

Oodata on muusikarohket suve

Eesti Kultuurkapitali selle aasta esimese vooru toetuste põhjal võib arvata, et meil on oodata muusikat täis suve. Toetatud on varasemast tuttavaid kirikumuusikaüritusi ja ka kirikumuusika liidu korraldatavat koraalikonkurssi. Nii leiab nimekirjast rahvusvahelise Gustav Normani orelifestivali, mis sel suvel toimub viiendat korda, aga ka Juuru orelisuve, Mustjala muusikafestivali, kesknädala orelikontserdid Tallinna toomkirikus, Pärnus toimuva kontserdisarja „Musica Sacra“ ja kontserdisarja „Paistu Maarja kirik 787“. Kontserte jagub näiteks ka Tartu Pauluse kirikusse.

Loometöötoetus on määratud Alo Põldmäele, sest temalt on sel suvel oodata mälestusteost, kantaati „Maarja täht“, mis on pühendatud Tartu pommitamise 80. aastapäevale ja Maarja kiriku hävimisele. Kantaadi esiettekanne on plaanitud 12. juulile, teose esitavad solistid ja orkester ning koor.

Kokku esitati 3956 taotlust ja ühtekokku jagati toetusena 5,55 miljonit eurot, võib lugeda kultuurkapitali kodulehelt.

Skaudilaager sai altarikivi

Poisikesena skauditõotuse andnud Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets annab teada, et Järvamaal Tagametsas asuvas skautide keskuse metsakirikus jõudis oma kohale altarikivi. Ta selgitab: Pauluse kiriku keldris tuli üle kümne aasta tagasi vundamenditöid tehes päevavalgele suur kivi. Esmalt seisis umbes neli tonni kaaluv kivi (fotol) mitu aastat kiriku kõrval platsil ja viidi siis Tagametsa, aga alles selleaastane külm talv lõi võimaluse transportida kivi edasi skautide metsakirikusse. Nüüd on kivi puhastatud ja kui Tagametsa metsakirikus jumalateenistust peetakse, on tal täita altari roll. Teadaolevalt on tegu ainsa püsimetsakirikuga Eestis.

Vaimulik meenutab, et metsakirik valmis oktoobris 1994 ja ta isiklikult käis avamist ette valmistamas. Juba järgmisel aastal peeti Tagametsas skautide suurlaager. Vaimulikuna on ta seal korduvalt jumalateenistust pidanud ja on rõõmus, et nüüdne altar on püsiv. Küll on plaanis kirikusse teha uus rist ja jämedatest palkidest uued istmed. Kel suvel sinna kanti asja, siis teadmiseks – jumalateenistuse pidamiseks ei pea luba küsima.

Skaudid on olnud poliitikud Toomas Hendrik Ilves ja Taavi Rõivas, aga Eesti ühingu peaskaut on olnud õpetaja Siimon Haamer.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)