Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

14.04.2021 | | Rubriik: Uudised

Kogudus plaanib taastada leinamaja

Mäletame veel augustitormi aastal 2010, mil Väike-Maarja kiriku tornikiiver kukkus kõrvalasuva kabelihoone katusele. Kogudus oli kabelit kasutanud leinamajana (fotol) ja plaanib nüüd hoone taastada. Küüditamise mälestuspäeval korraldati teelesaadetute meenutuseks leinamaja juures mälestusõhtu, aga ühtlasi tõmmati sellega tähelepanu vajadusele hoone taastada.

Annetuse saab teha EELK Väike-Maarja koguduse kontole EE652200001120247658 Swedbankis, märksõna „Sihtotstarbeline annetus. Leinamaja“. Kogudus on andnud teada, et vähemalt 50eurose annetuse tegijate nimed jäädvustatakse leinamaja seinale paigaldataval mälestustahvlil.

Kuu museaal on pronksripats

Harjumaa muuseumi üheks eksponaadiks on talupoegade, sõjameeste ja rüütlite kaitsepühaku püha Jüri kujutisega pronksripats. Selle ainulaadse medaljoni, mis on dateeritud 14. ja 15. sajandi vahetusse, leidis 28 aastat tagasi väljakaevamistel Keila linnuse lähedalt Mati Mandel ja jürikuu puhul on muuseum selle ainulaadse eseme esile tõstnud.   

„Vaatamata oma tagasihoidlikele mõõtmetele on ripatsi figuur üsna detailirohke, mis võimaldab tutvuda ratsanikul seljas kujutatud turvisega natuke lähemalt,“ kirjutatakse muuseumi kodulehel. Siinkohal on paslik meenutada seda keskajal tuntud kaitsepühakut, kelle järgi tähistatakse järgmisel nädalal jüripäeva ja kelle järgi on saanud oma nime ka päris mitu pühakoda, näiteks Laiuse ja Tori. Teda on kujutatud sageli ka kunstis.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)