Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

20.01.2021 | | Rubriik: Uudised

Saaremaal austatakse omaaegset muusikut

Kuressaare kogudus meenutas läinud pühapäeval oma kunagist organisti Joosep Aavikut (1899–1989, fotol), keda tunnustatakse kui saare üht tuntumat ja austust väärivamat muusikut. Tema elust ja loomingust kõnelesid sealse muusikakooli juht Tiit Köster ja Saaremaa muuseumi teadur Priit Kivi.

Joosep Aavik sündis Kuressaares, õppis Tartu ülikoolis keemiat ja lõpetas Tallinna konservatooriumis oreliklassi. Ta on olnud organist Tartu Ülikooli kirikus, kuid naasis 1929 kodusaarele, kus tegutses muusikuna. Temast sai muusikakooli asutamise ajast 1950 õpetaja peaaegu kahekümneks aastaks. Kogudus koos muusikakooliga on teinud Saaremaa vallavalitsusele ettepaneku anda koolile omaaegse organisti, pedagoogi ja kultuuritegelase nimi. 

Kooriruumi lõunaaken restaureeriti 

Saaremaa Karja kirik sai kümme aastat tagasi uue katuse, ent kiriku seisund on muinsuskaitseameti 2019. a septembris antud hinnangu põhjal halb ja juba oktoobris koostati avatäidete restaureerimise tegevuskava. Kõigi avatäidete tööde maksumuseks, sealhulgas uksed, tuli 103 000 eurot.

Kogudust teeniv õpetaja Veiko Vihuri arvabki, et küllap on muinsuskaitseameti hinnangu põhjuseks kiriku uste ja akende halvast seisukorrast põhjustatud niiskus. Kirikus on seitse akent, lisaks käärkambri aknad ja trepikäigu kaks ava, mis möödunud aastal said lindude kaitseks võrgu. Restaureeriti aga kooriruumisuur seitsme mitmevärvilise kroonlehega roosaken, mis läks maksma enam kui 14 000 eurot. Praegu ootab kogudus otsust, kas saadakse toetust ka altaritaguse akna restaureerimiseks. Kirikut renoveeriti viimati põhjalikult ligi sada aastat tagasi, aastatel 1923 ja 1924.

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)