Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

06.01.2021 | | Rubriik: Uudised

Aastaauhinna nominent on ikonostaasi uks

Muuseumirott on auhind, millega aastast 2004 tunnustatakse muuseumispetsialiste. Auhinda antakse välja kümnes kategoorias ja kahes erikategoorias.

Konserveerimise kategoorias on 2020. aasta auhinna nominendiks pea­ingel Gabrieli kujutisega Hiiumaa Kuriste kiriku ikonostaasi uks (fotol). Ukse on konserveerinud ja selle eksponeeritavuse taastanud konservaatorid Maria Lillepruun ja Harle Poomann.

Kuriste Jumalasünnitaja Sündimise kirik Hiiumaal ehitati 1884–1890 ja teadaolevalt toodi selle ehitamisel kasutatud kollased tellised hobuste ja härgadega Riiast. Kirik on ainus õigeusu kirik Hiiumaal ja seda on remonditud pühakodade programmi raames. Muinsuskaitseameti andmetel pärinevad ikonostaasi kuninglikud väravad Puski kirikust ja on üle saja aasta vanad. Märkimisväärne on nende professionaalne teostus ja kuldlehe kasutamise printsiip. 

Muuseumiroti laureaadid kuulutatakse välja alanud aasta juunis toimuval galal Kuressaares. 

Suurim kirik sai valgustuse

Hiiumaa suurim ja üks vanemaid ehitisi on Käina kirik, mis kivisena püstitati 15. ja 16. sajandi vahetusel. Kirik ehitati põhjalikult ümber 19. sajandil, kuid on pärast 1941. aastal saadud pommitabamust varemeis. Väike kogudus – liikmesannetajaid oli 2019. aastal 39 – peab jumalateenistusi pastoraadis. 

Kogudusel on ilus unistus kirik taastada. Kas see kunagi teoks saab, näitab aeg. Aga möödunud aastal saabus advendiaeg kogudusele ometi rõõmustavana, sest kirikuhoone sai välisvalgustuse ja on ka pimedal ajal nähtav. Just jõuluajal oli tore meelde tuletada, et kirikus on olnud ka pühale Nikolausile pühendatud altar.

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)