Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Liiva kalmistu kabel taas avatud

Lõppenud on üle aasta kestnud Tallinnas asuva Liiva kalmistu kabeli remont ja kabel on taas avatud.

Leht Nõmme Sõnumid annab teada, et pärast 2018. a detsembri alguses toimunud tulekahju on kabel taas avatud. 1935 Herbert Johansoni projekti järgi valminud kabel on muinsuskaitse all ja seda kasutatakse eelkõige matusetalituste pidamiseks. Tegu on kõrge paekivist sakraalhoonega ja seda peetakse üheks funktsionalismi näiteks Eestis. Kabelisse mahub paarsada inimest.

Tulekahju sai alguse pööningult prožektori juhtmest. Tulest suudeti päästa väärtuslik orel. Tänu Tallinna linnavalitsuse reservfondist eraldatud rahale saadi hoonet taastama hakata ja nüüd on kabelil uus katus, elektrisüsteemid, valgustus – kogu hoone on saanud uue elu. Töö tegi Tarrest LT OÜ.

Põnevat Järvamaa ajaloost

Türi Rahvalehes hakkas märtsist ilmuma huvipakkuv artiklisari „Türi enne keskaega oletatava Alempoisi keskusena“, mis on pühendatud sealse pühakoja, püha Martini järgi nime saanud kiriku 700. aastapäevale. Artiklisarja autor on küberneetik ja Eesti mõisate uurija Valdo Praust (fotol), kes uurib ka maanteede ja teedevõrgu ajalugu.  

Ta oletab, et Türi on olnud „ühtlasi ka ühest kihelkonnast koosneva Alempoisi (Alempois’i) halduslikuks ja vaimseks keskuseks“. Lugeda saab, et kihelkonnakirik Türil on ehitatud muistsele kultuspaigale ja see on ainsa paigana ürikuliselt fikseeritud 1686. aasta inkvisitsiooniprotokollis. Muinsuskaitseameti kodulehelt võib lugeda, et ohverdamispaik pärineb tõenäoliselt 11. sajandist.

Selge on, et tegu on väga huvitava lugemismaterjaliga ja iga huviline saab seda tasuta lugeda veebist.