Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

18.03.2020 | | Rubriik: Uudised

Olukord naabermaades

Lätis on riigivõimud võitluses koroonaviirusega Covid-19 rakendanud Eestiga sarnaseid meetmeid. Sealse luterliku kiriku piiskopid kutsusid laupäeval üles kuni ülestõusmispühadeni jumalateenistused ära jätma. Pühakojad on avatud palvetajatele tingimusel, et korraga ei viibiks kohal üle viiekümne inimese. Siiski soovitasid piiskopid usklikel palvetada Läti maa, rahva ja kiriku pärast pigem kodus.

Küll aga peeti veel möödunud pühapäeval jumalateenistusi Soomes, ehkki teised üritused jäeti sealgi koguduste poolt enamasti ära. Kirikusse paluti siiski mitte tulla neil, kellel esines kas või kergeid külmetushaiguste nähte või kes olid viimase kahe nädala jooksul naasnud välismaalt.

Vastavalt esmaspäeval valitsuse poolt tehtud otsusele ei peeta järgmisel pühapäeval avalikke jumalateenistusi enam ka Soomes

Põgenike kaitseks

Kreeka-Türgi piirile on taas kogunenud hulk põgenikke, kes loodavad Euroopa Liitu pääseda. Põhjamaade luterlikud ja katoliku piiskopid tegid sel puhul 9. märtsil ühisavalduse, milles rõhutasid, et toimuv paneb eurooplaste inimlikkuse proovile.

Piiskopid möönsid, et olukord on keeruline ning piiride avamise ja kontrollimatu immigratsiooni lubamise abil seda lahendada ei saa. Teisalt on asüülitaotlemine Põhjamaade kirikujuhtide sõnul aga inimõigus ning Euroopa Liidul ja selle liikmesriikidel lasub nii moraalne kui õiguslik kohustus aidata inimesi, kes põgenevad rõhumise ja tagakiusamise eest.

Ühisavalduse allkirjastasid Islandi, Norra, Rootsi, Soome ja Taani roomakatoliku ning luteri kirikute pead.

Kardinali tagasiastumine

Paavst Franciscus on lõpuks rahuldanud Prantsuse kardinali Philippe Barbarini (pildil) tagasiastumispalve Lyoni peapiiskopi kohalt. Pedofiiliajuhtumite varjamises süüdistatud Barbarini juhtum on tuntud meiegi kinodes ja televisioonis näidatud François Ozoni filmi „Jumalale tänu“ kaudu. Kardinal mõisteti mullu kuueks kuuks tingimisi vangi selle eest, et ta ei olevat võime teavitanud kümnete skautide seksuaalsest kuritarvitamisest ühe preestri poolt. Tänavu jaanuaris apellatsioonikohus siiski tühistas süüdimõistva kohtuotsuse.

Nõnda peab ülendatama inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)