Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

15.01.2020 | | Rubriik: Uudised

Švedko2019_fKätlinLiimets_5Timo Švedko valiti Tartu Maarja koguduse õpetajaks
Pühapäeval, 12. jaanuaril pidas Tartu Maarja koguduse nõukogu koosoleku ja hääletas ühel meelel õp Timo Švedko (fotol) koguduse õpetajaks. 16-liikmelisest nõukogust viibis koosolekul 13 hääleõiguslikku liiget. Nüüd jääb veel oodata kirikuvalitsuse kinnitust, aga kogudus arvestab, et uus õpetaja alustab tööd esimesel võimalusel.
Timo Švedko jätkab uude ametisse asudes ka Rannu koguduse teenimist. Et kirikuseadustik ei anna võimalust kahe koguduse võrdväärsel alusel teenimiseks, siis saab Švedkost Maarja koguduse õpetajana Rannu koguduse hooldajaõpetaja. Maarja kogudus on nõus, et õpetaja jagab ennast kahe koguduse vahel. Lootes konsistooriumilt positiivset otsust otsustas nõukogu muuta pühapäevase jumalateenistuse aega tunni võrra hilisemaks. Et õpetaja jõuaks pärast Rannus kl 11 alanud jumalateenistust turvaliselt Tartusse, algab alates veebruarist jumalateenistus Maarjas kl 13.
„Tunnen suurt kergendust ja rõõmu. Kogudus janunes vaimuliku toetuse järele. Oleme need kaheksa kuud, mil õp Joona Toivanen lahkus, hakkama saanud, aga kogu aeg väga oma õpetajat oodanud,“ tunnistab koguduse juhatuse esimees Lea Saar Eesti Kirikule.

Rosma ristimets tunnistati kultuurimälestiseks
Kultuuriminister Tõnis Lukas tunnistas 6. jaanuari käskkirjaga kultuurimälestiseks Rosma ristimetsa Põlvamaal. Vana ristilõikamise traditsioon kui matusekombestiku osa püsib Kagu-Eestis tänapäevani elujõuline ning Rosma metsas võib näha ka üsna hiljutisi riste. Ristilõikamise traditsioon matusekombestiku osana on Rosmas jätkunud vähemalt 19. sajandi keskpaigast tänapäevani. Teateid Rosma ristimetsa kohta on mitmete välitööde käigus kogutud juba 1930. aastatest.
„Ajaloolised looduslikud pühapaigad nagu Rosma ristimets teevad Eestist Eesti. Nende riikliku kaitse alla võtmisega hoiame neid kahju eest, mis võib sündida lihtsalt kas teadmatusest või ettevaatamatusest,“ ütles kultuuriminister Tõnis Lukas.

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)