Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

11.09.2019 | | Rubriik: Uudised

Konverents Poola ajaloost
13. ja 14. septembril toimub Tartus Poola ajaloo teemaline konverents „Scripta manent“, mille korraldab Poola suursaatkond koostöös Eesti mäluasutustega. Üritus on tasuta ja oodatud on kõik ajaloohuvilised. Arvukate teaduslike ettekannete seas on mitu pühendatud ka jesuiitide tegevusele Tartus.
Lisaks tutvustatakse osalejatele rahvusarhiivis leiduvaid rariteete ning Tartu vanalinnas toimub retk Poola jälgedes. Konverentsi täpsem programm on üleval Eesti Rahva Muuseumi kodulehel sündmuste rubriigis. Seal on kuni homseni võimalik ka oma osavõtust korraldajatele teada anda.

tamkeviciusLeedulane kardinaliks
1. septembril nimetas paavst Franciscus ametisse 13 uut kardinali. Nende seas on ka 80-aastane leedulane Sigitas Tamkevičius (pildil), kes sai nõukogude ajal tuntuks põrandaaluse väljaande „Leedu katoliku kiriku kroonika“ asutaja ja esimese toimetajana. 1962. aastal preestriks pühitsetud Tamkevičius liitus kaheksa aastat hiljem nõukogude ajal Leedus illegaalselt tegutsenud jesuiitide orduga. 1983–88 oli tulevane kardinal dissidentliku tegevuse pärast vangis, hiljem aga tegutses muu hulgas vaimuliku seminari rektorina ning 1996–2015 Kaunase peapiiskopina.

Piiskopid Brexitist
Suurbritannias toimub teatavasti äge poliitiline võitlus Euroopa Liidust lahkumise tingimuste üle. Augusti lõpul avaldasid sel puhul avaliku kirja ka 25 Inglise kiriku piiskoppi. Selles rõhutatakse muu hulgas, et Brexiti tõttu ei tohi kannatada vaesed ega ka riigis elavad Euroopa Liidu kodanikud. Samuti juhitakse tähelepanu poliitilisest polariseeritusest ja avalike debattide valimatust sõnakasutusest tulenevatele ohtudele, aga ka vajadusele säilitada rahu Põhja-Iirimaal.
Tähelepanuväärne on siiski, et kirja ei allkirjastanud kaugeltki mitte kõik piiskopid (neid on kokku 42). Teisalt on leppeta Euroopa Liidust lahkumise tagajärgede eest hoiatavaid avaldusi teinud aga ka Walesi anglikaani piiskopid ning presbüterlik Šoti kirik.

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)