Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

01.03.2019 | | Rubriik: Uudised

Ergo-Naab2Ergo Naab pälvis esimese koha
Ergo Naabi (fotol) doktoritöö, mis uurib Uues Testamendis leiduvat motiivi, Kristuse ülendamist taevasesse kirkusesse / taevasele troonile, võitis Tallinna ülikooli üliõpilaste teadustööde konkursil esimese koha humanitaarteaduste valdkonnas.
„Kui mina ja töö teine juhendaja prof Randar Tasmuth teada saime, et meie juhendatav võitis konkursil esikoha, oli see meile suureks üllatuseks. Juhendatavale endale ka. Me võtame seda suure ülikoolipoolse tunnustusena nii oma juhendatavale kui ka Eesti teoloogiale tervikuna,“ tunnistab dr Jaan Lahe rõõmsalt.
Ta avab uuritavat teemat: „Selle motiivi näol on tegemist sümboliga, mida ei tohiks võtta sõna-sõnalt. Selle tähendus ei seisne Kristuse ümberpaiknemises ruumiliselt kujutletud taevasse, vaid tahab öelda, et see suhe ei lakanud olemast ka pärast Kristuse tegevuse lõppu selles aegruumis, vaid saavutas uue kvaliteedi.
Ülendatuna ei ole Kristus lihtsalt üks kunagi elanud ajalooline isik, vaid keegi, kes mõjutab meie eksistentsi ka siin ja praegu. Uue Testamendi autorid on kirjeldanud Kristuse ülendamist Vanast Testamendist ja juudi ilmutuskirjandusest võetud piltide abil ning neile leidub ka paralleele Vana-Ida kuninglikus tseremoniaalis. Ergo Naab uurib, kuidas neid pilte on Kristuse ülendamisest rääkides kasutatud.“

Tartu linnakirjanik annetas Maarja kirikule
Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel 24. veebruaril Tartu Toomemäel oma kõnes ennast ateistiks nimetav linnakirjanik Vahur Afanasjev ütles, et tegi annetuse Tartu Maarja kiriku heaks, sest: „See 1941. aastal punaste poolt hävitatud kirik oli eestlaste koostöö ja koosmeele näide, oma praegusel tornita kujul on aga sõjast ja võõrast impeeriumist jäänud haav. Maarja kirik on Eesti asi ja Tartu asi. Loodan, et kõige tähtsamates otsustes suudame vastuoludest üle olla, et püsiks Eesti riik, eesti keel ja eesti rahvas.“ Afanasjev pälvis laiema tuntuse oma saagaliku romaaniga „Serafima ja Bogdan“, mis saavutas Eesti Kirjanike Liidu 2017. aasta romaanivõistlusel esikoha.

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)