Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

16.11.2018 | | Rubriik: Uudised

Menufilm kritiseerib vaimulikke
Poolas lööb publikurekordeid režissöör Wojciech Smarzowski uus film „Vaimulikud“, milles häbimärgistatakse preestrite rahaahnust, alkoholilembust ja kõrvalekaldumist seksuaalmoraalist. Ainuüksi esimesel nädalavahetusel käis linateost kinos vaatamas ligi miljon inimest.
Osalt võib menu seletada asjaoluga, et poolakad paistavad Euroopas silma harukordselt suure religioossusega, mistõttu kirikuga seotud küsimused on avalikkuse teravdatud tähelepanu all. Riigi 38 miljonist elanikust ligi 90% on katoliiklased. Neist omakorda üle 1/3 käib pühapäeviti missal.
Kirikutegelaste reaktsioon „Vaimulikele“ on olnud enamasti kriitiline. Juhitakse tähelepanu, et kuigi filmis piitsutatud pahesid tuleb tegelikus elus tõesti ette, on neid nimme kujutatud liialdatult, et kirikut halvas valguses näidata. Mõned tuntud vaimulikud on aga ka avaldanud arvamust, et tegemist on hea filmiga, mis peaks kirikule mõtteainet pakkuma ja meeleparandusele juhtima.

AsiaBibiPühaduseteotus kõneaineks
Pärast rohkem kui kaheksa-aastast vangistust on Pakistani ülemkohtu otsusega vanglast vabastatud kristlasest viie lapse ema Asia Bibi (fotol), kes oli alama astme kohtus prohvet Muhamedi teotamises süüdistatuna 2010. aastal surma mõistetud. Tema kohtuasi oli äratanud suurt rahvusvahelist pahameelt, naise vabastamise järel puhkesid aga islamiäärmuslaste vägivaldsed protestimeeleavaldused.
Asia Bibi ja tema pere sooviksid ohu tõttu oma elule riigist lahkuda, kuid seda pole neile seni võimaldatud. Tapmisähvardusi on saanud ka teda õigeks mõistnud kohtunikud.
Pühaduseteotuse vastased seadused kehtivad ka mitmes Euroopa riigis, kuid neid rakendatakse väga harva. Üks neist on Iirimaa, kus 26. oktoobril toimunud referendumi tulemusel kaotatakse põhiseadusest säte, mis nõuab pühaduseteotajate karistamist. Selle poolt hääletas 65% referendumil osalenuist.

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)