Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

08.08.2018 | | Rubriik: Uudised

Jõhvi Mihkli kirikus jalkasallide näitus
Jõhvi kirikus on näha septembrikuu lõpuni Eesti jalgpalliklubide jalkasallide näitus „Eesti roosid“, mille põhiosa moodustab peterburlase Dmitri Oženiloki erakogusse kuuluv kraam. Näituse ühe korraldaja Vladislav Naumovi sõnul sobib kirik jalkasallide eksponeerimiseks hästi. Jalkaklubide salle kutsutakse fännide slängis hellitlevalt roosideks. Samuti on luteri kiriku sümbol roos. „Kukkus väga sümboolselt välja,“ leiab Naumov.
Korraldajad on tänulikud Reet Kaldurile ja muuseumijuht Anne-Ly Reimaale, kes võtsid näituse ideest kohe vedu ning toetasid. Näitus on avatud Eesti Vabariik 100 egiidi all. Näituse sünd sai võimalikuks tänu Kroonlinnas elavale kollektsionäärile Dmitri Oženilokile, kes armastab Eesti jalgpalli. Eestis on jalgpalliatribuutika kollektsionäär Anti Kask Tartust ja esmalt leidiski Oženilok tema veebilehe, kui hakkas huvi tundma Eesti klubide atribuutika vastu. Näitusele tõi Oženilok 52 Eesti klubide salli ja üldse on seal kokku üle 70 salli.

Ambla_kirikuaia_kabel2Ambla kabelis on näha plekkpärgade kollektsioon
Ambla Maarja kirik ootab teelisi paikkonda külastama laupäeval ja pühapäeval. Kiriku kui suurima vaatamisväärsuse kõrval püüab pilku kirikuaias mitu põnevat ajaloolist objekti.
Kabeli (fotol) taga asub Anton Starkopfi loodud marmorist hauamonument „Poiss moonidega“. Rahvasuu räägib, et selle all puhkab laps, kes oli saanud surmava mürgistuse mooniseemnete liigsöömisest.
1773. aastal ehitatud kabelis on väljas Eesti suurim plekkpärgade kollektsioon. Lisaks plekkpärgade uudistamisele saab soetada mälestusküünlaid ja vaimulikku kirjandust.
Õpetaja Tõnu Linnasmäe sõnul oli mullu juulis kabeli ukse taha asetatud krutsifiks, mis sarnanes väga kujuga, mis kabelist umbes veerand sajandit tagasi kaduma läks. Ristilöödud Kristuse kuju on leidnud nüüd oma väärika koha vanade pärgade keskel kabeli seinal. Päris kindlaid andmeid, nagu oleks tegemist kunagi varastatuga, ei ole, kuid see on üsna tõenäoline.

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)