Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

24.01.2018 | | Rubriik: Uudised

jarkko WillmannEesti Kiriku seinakalender jõudis Pori eestlasteni
Eesti Kiriku Facebooki-lehe kaudu sai toimetus teate, et Pori eestlased rõõmustavad Pori Teljä koguduse kingituse üle, milleks on puunikerdaja Christian Ackermanni loomingut kajastav Eesti Kiriku 2018. aasta seinakalender.
Pori Teljä koguduse õpetaja Jarkko Willmann (fotol) ütles Eesti Kirikule, et kogudusel on hea kontakt kohaliku Eesti Klubiga. Aastaid on kirikus koos tähistatud näiteks emadepäeva.
Lisaks on Pori kogudusel viis aastat olnud sõprussidemed Juuru kogudusega Rap­lamaal. Sõpruskoguduse komitee üks liikmetest, eestlane Signe Sundja on ka Pori Eesti Klubi liige. Tema kaudu läkitas õpetaja Willmann 30 kalendrit eestlastele, et tervitada neid Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul.
Kokku osteti sel aastal 100 Eesti Kiriku seinakalendrit. Ülejäänud 70 soetasid Pori koguduse liikmed, keda rõõmustas eriliselt, et kalendris on ka foto Juuru kirikust.

Soomes toimub kirikusse kuuluvate elanike hulga aeglane vähenemine
Soome luteri kiriku liikmeskonda kuulus kiriku teabekeskuse andmetel 2017. aasta lõpus 3 904 284 inimest. Kirikusse kuulus 71 protsenti Soome elanikest. Võrreldes 2016. aastaga vähenes kiriku liikmeskond ühe protsendi võrra.
52 296 Soome elanikku lahkus kiriku liikmeskonnast, teisalt 16 492 liitus jälle kirikuga. Aastal 2017 ristiti 33 748 alla aasta vanust last ja kiriku liikmetest suri 44 325 inimest.
Soome kiriku liikmeskonna vähenemine osutab ühiskonna individualiseerumise protsessile. Kiriku liikmeskonnast lahkunutest kolmandik on alla 30aastased noored. Samas ka kirikuga liitunute hulgas annavad tooni just 30ndates eluaastates mehed. Kirikuga liitunutest ongi suurem osa meessoost.
Kõige suurem Soome luterliku kiriku kogudus on Jyväskylä kogudus, kuhu 2017. aasta lõpus kuulus 95 446 inimest. Inimesed kolivad suurematesse linnadesse ja seetõttu linnakogudused kasvavad, kuigi seal on enim ka kiriku liikmeskonnast lahkujaid.

See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)