Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

30.11.2016 | | Rubriik: Uudised

Vabadussõja algusele pühendatud teenistus Toris
Eesti sõjameeste mälestuskirikus Toris peeti esmaspäeval, 28. novembril mälestusjumalateenistus, mis oli pühendatud vabadussõja alguse päevale. Huvilisi jõudis Torisse mitmelt poolt Eestist, samuti välismaalt.
Kangelastele auks ja mälestuseks süüdati kirikliku tseremoonia käigus ka mälestustuli, mida oli kirikulistel võimalik soovi korral kodukohta kaasa võtta. Samuti anti kirikus pidulikult üle Eesti Vabadusvõitlejate Liidu mälestusmedalid, mille kujunduses on kasutatud kristlikku motiivi püha Jüri võitlusest lohega kui kurjuse kehastusega. Medalid said need väärikad kodanikud, kellel on suured teened Eesti taasiseseisvumisel.
Pärast jumalateenistust toimus pärgade ja lillede asetamine Tori kalmistul 1989. aastal taastatud vabadussõja ausamba jalamile.
Vabadussõda oli Eesti iseseisvuse kaitseks ja kindlustamiseks 1918. aasta 28. novembrist 1920. aasta 3. jaanuarini  Nõukogude Venemaaga ning 1919. aasta juunist ja juulist Landeswehri vastu peetud sõda.

Pühapäeval süüdati esimene advendiküünal
Üle Eesti tähistati jõuluootuse perioodi algust linnaväljakutel esimese advendiküünla süütamisega.
Võru Katariina kirikus süüdatud advendiküünlast sai sümboolse valguse Võru linna jõulupuu, mille juures pühapäeval, 27. detsembril Võru linnavalitsuse ja kultuurimaja Kannel korraldusel ülelinnaline tseremoonia toimus. Ühises rongkäigus liiguti kiriku juurest kesklinna parki linna jõulupuu juurde, kus aastatega kujunenud traditsiooni järgi süüdati advendiküünal, peeti kõnesid ja kõlas muusika.
Pealinnas Tallinnas süütasid advendiküünla praost Jaan Tammsalu ja abilinnapea Taavi Aas. Pühademeeleolu aitasid luua Tallinna koguduste koorid.
Pühapäeval süüdati advendiküünal ka Tartus, kus linlasi tervitasid praost Ants Tooming ja linnapea Urmas Klaas, tseremoonia lavastas Tartu Uus Teater. Esimesest advendipühapäevast algavad raekoja platsile kerkinud kuusemetsas tegevused.

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks. (Ps 33:12)