Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

31.08.2016 | | Rubriik: Uudised

poide_maalingLeid Pöide kirikus
Restauraatorid leidsid Pöide kiriku torni aluselt võlvlaelt omapärase keskaegse maalingu. Maalingu keskosa kaunistab naivistliku ilmega naeratav mehenägu (fotol). Kunstiajaloolane Juhan Kilumets ütles Saarte Häälele, et niisugune leid on tõeline ime. Suure tõenäosusega pärineb see 13. sajandist.
Konservaator-restauraator Hilkka Hiiopi sõnul katsid maalingut kümned lubjakihid. «Hakkasime neid avama ja välja tuli poisi nägu,» selgitas ta. Portree ümbert tulid restauraatorite käte all välja ka ornamendid, mis meenutavad odasid või puulehti.
Leiu erilisust rõhutab ka Pöide kiriku läänepoolse osa dramaatiline saatus. Nimelt hävis tornikiiver 1940. aastal põlengus. Võlvik osutus tõkkeks, mis ei lasknud tulel allapoole levida, kuid oli pärast pikki aastaid katmata. «Et see krohvitükk on otsustanud vastu pidada, hambad ristis, see on ikka tohutult kangelaslik käitumine ja kuidas sa jätad kangelase maha,» lausus Kilumets.

Ema Teresa pühakuks kuulutamine
Selle aasta 15. märtsil kinnitas paavst Franciscus viie õndsa isiku kanoniseerimise. Üks neist, ema Elisabeth Hesselblad kuulutati Roomas pühakuks 5. juunil. Ema Teresa Kolkatast (Calcutta) kuulutatakse Roomas pühakuks 4. septembril.
Sel puhul annavad ema Teresa õed Eestis teada, et esmaspäeval, 5. septembril kell 18 toimub roomakatoliku kiriku katedraalis Tallinnas pühakuks kuulutamise tänumissa.
Samas toimub ema Teresale (fotol) pühendatud näituse avamine. Albaania päritolu naine sündis 27. augustil 1910 ja suri 1979. aastal. Samal aastal sai ta Nobeli rahuauhinna. Kogu oma elu pühendas ta vaeste aitamisele ja rajas Halastuse Misjonäride Ordu, mis tänapäeval ühendab üle 4000 nunna.

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)