Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

04.05.2016 | | Rubriik: Uudised

Peapiiskop Järva-Jaanis
25. aprillil külastas kirikupea Järva-Jaani koguduse õpetajat Katrin-Helena Melderit. Vallajuhtidega kohtumise järel käidi kirikus, kus käivad katusevahetustööd. Peapiiskop kiitis koguduse vaimulikku tubli töö eest koguduse ja kogukonna heaks. «Kogudus on heades kätes ning koostöö omavalitsuse, kooli ja kohalike asutustega on aktiivne,» kinnitas Urmas Viilma pärast kohtumist.

Ristipuud kaardile kantud
Keskkonnaameti tellimusel valmis interaktiivne kaardirakendus, kust näeb ristipuid. Andmeid kogusid folklorist Marju Kõivupuu, looduskaitsja Urve Sinijärv ja kultuuripärandi spetsialist Liina Laanemets. Pildistas Arne Maasik, tingmärgi kujundas Asko Künnap. Tehnilise poole valmistas ette maa-amet. Rakendus on kasutatav ka nutiseadmega, kasutaja saab kuvada kaardile oma asukoha ja leida lähedal asuvad ristipuud. Uuele kaardile pääseb kodulehelt www.maaamet.ee.
Puusse ristimärgi lõikamine kuulub tänapäevalgi Lõuna-Eesti matusekombestikku ning ristimärgiga puud meie looduses on ainulaadsed piirkondliku surmakultuuri tunnusmärgid. Andmebaas ja kaardirakendus on vajalikud selleks, et ristipuid paremini hoida.

Hurda haudJakob Hurda haud korda
ERMi Sõprade Seltsi esindus eesotsas muuseumi direktori Tõnis Lukasega veetis mitu töist päeva Tartu Raadi kalmistul. Keskmesse võeti Eesti vaimuliku ja rahvusliku ärkamisaja suurkuju Jakob Hurda (1839–1907) hauaplatsi (fotol) kordaseadmine.
«Et muuseumi mõtte algataja kodus ikka kõik kenasti korras oleks, kui muuseum ise sügisel uude kaunisse hoonesse kolib,» põhjendas ettevõtmist seltsi nimel Sirje Madisson. Esimese tööna kooriti platsi piiretelt sammal ja pesti postament. Hurda haud ja sellele rajatud monument on kultuurimälestisena arvel ning kõik toimetused seal nõuavad vastavat luba.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)