Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

30.03.2016 | | Rubriik: Uudised

SõjameesHiiumaa võib saada vabadussõja mälestusmärgi
Enne II maailmasõda kuulus Hiiumaa Läänemaa alla ja hiidlastest võitlejaid meenutas Haapsalus asuv sammas. Nüüd soovivad hiidlased, et ka nende kodusaar saaks vabadussõja monumendi ja see on enne riigi 100. sünnipäeva päris tähtis. Monumendi rajamiseks on Hiiu maavalitsuse juurde moodustatud komisjon. Raha mälestussamba loomiseks loodetakse saada eraisikute annetustest, omavalitsuste ja riigi toetusest.
Võimalikuks peetakse, et monument püstitatakse Kärdlasse kiriku lähedale, kus asub praegu II maailmasõjas langenud hiidlaste mälestusmärk (fotol), või Pühalepa kiriku ümbrusse. Uuritakse ka, kui palju hiidlasi vabadussõjas langes. «Praegu on teada 57 hiidlase nimed – nende nimed, kes on sündinud Hiiumaal. Kas nad nüüd sõtta läksid ka kõik siit, seda täpselt ei tea,» tõdes Hiiumaa muinsuskaitse seltsi liige Hüllo-Kristjan Simson.

Maailm puhtaks ühe päevaga
Aastal 2010 unistas kolm aastat varem koristuskampaania «Teeme ära!» algatanud meeskond, et kahe aasta pärast võiks kampaaniaga liituda sada riiki. Toonase eesmärgi võib lugeda saavutatuks – osalejaid oli 96. Ent tulemus oli veelgi võimsam, sest 2013. a kogunesid nende riikide liidrid Tallinna ja panid eestlased fakti ette, et nii, nagu tehti Eesti puhtaks ühe päevaga, tuleb eestlaste eestvedamisel maailm teha puhtaks ühe päevaga.
Eesti 100. sünnipäeva üheks tähtsamaks rahvusvaheliseks ürituseks ongi eestlaste eestvõttel 8. septembril 2018. aastal toimuv suur maailmakoristuspäev, milles loodetakse osalevat 150 riiki. Selle korraldamiseks algas veebruaris kaks kuud kestev rahvusvaheline ühisrahastuskampaania eesmärgiga koguda 150 000 eurot. Kogutud raha kasutatakse 150 riigis liidrite leidmiseks ning nende koolitamiseks.
Eestist alguse saanud «Teeme ära!» liikumine on jõudnud juba 112 riiki ning koristustalgutel on kaasa löönud ligikaudu 14,5 miljonit inimest. Tänavune talgupäev on 7. mail.

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)