Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

16.09.2015 | | Rubriik: Uudised

JungeMartinLuterlik Maailmaliit põgenikest
Luterliku Maailmaliidu (LML) peasekretär Martin Junge (pildil) on avaldanud läkituse, milles kutsub liikmeskirikuid üles avaldama toetust põgenike vastuvõtmisele, neid igati aitama ja nende kaitseks välja astuma.
Ta kritiseerib ka võime suutmatuse pärast olukorda lahendada: «Šokeerivad pildid näitavad meile, et praegune ummikseis Euroopa riikide seas põgenike õiguste ühise tagamise küsimuses põhjustab iga päev inimelude, sealhulgas laste hukkumist.»
LMLi president Munib A. Younan, kes rõhutab, et on ka ise põgenik, pöördus aga 1. septembril avaliku kirjaga maailma liidrite poole.
«Minu usk ja minu minevik kohustavad mind sõna võtma nende naiste, meest ja laste eest, kes uhutakse randadele, kelle laibad leitakse lagunenuna maanteel veoautodest, kes ületavad okastraadiga suletud piire ja püsivad vaevu elus hädaabinõuna rajatud laagrites,» kirjutab ta.

Vaidleb paavstiga
Paavst Franciscuse üleskutse, et iga Euroopa katoliku kogudus võtaks vastu mõne põgeniku, on pälvinud palju positiivset vastukaja.
Ent leidub ka poleemikat. Nii äratas Szegedi (Ungari) piiskop László Kiss-Rigó rahvusvahelist tähelepanu sellega, et väitis paavsti asjaga mitte kursis olevat. Euroopat ei olevat tabanud mitte põgenikelaine, vaid muslimite invasioon.

Läti kirikus uus lauluraamat
19. septembril esitletakse Riia toomkirikus Läti Evangeelse Luterliku Kiriku uut lauluraamatut. See sisaldab 656 laulu, liturgilise osa, palveid, väikese katekismuse, usutunnistused jm.
Võrreldes eelmise, 1992. aastal välja antud lauluraamatuga on lisatud hulga uusi laule ja täiendatud lisasid.

Laulvale revolutsioonile Euroopa ühtsuse medal
Euroopa-Uniooni Münsteri osakond Saksamaal määrab iga kahe aasta tagant Coudenhove-Kalergi medali mõnele eurooplasele, kel on väljapaistvaid teeneid Euroopa ühtsuse edendamisel. Tänavune auhind on määratud Balti riikide laulvale revolutsioonile, mis aitas kaasa Berliini müüri langemisele ja Saksamaa taasühinemisele veerand sajandit tagasi.
2. septembril käisid Münsteris medalit vastu võtma Vytautas Landsbergis Leedust, Dainis Ivans Lätist ja Trivimi Velliste Eestist. Laudatio-kõne pidas Saksamaa Pan-Euroopa liikumise juht, Euroopa Parlamendi asepresident Rainer Wieland.
Trivimi Velliste ütles oma kõnes, et «kaks aastakümmet tagasi, mil esindasin juba oma riiki ÜROs, möönsid mitmed mu kolleegid, teiste maade suursaadikud, seltskondlikus vestluses, et Balti riikide taasilmumine Euroopa poliitilisele kaardile oli nende jaoks suur ime – nad ei uskunud, et see kunagi juhtub».
Krahv Richard Nikolaus von Coudenhove-Kalergi oli üks suuremaid Euroopa visionääre, kes 1923. aastal esitas oma kuulsa nägemuse ühtsest tuleviku Euroopast. Krahv unistas sõdadeta Euroopast.

Kulmar2013Tartu ülikool tunnustas õppejõude
Tartu Jaani kirikus 31. augustil toimunud Tartu ülikooli usuteaduskonna avaaktusel andis dekaan Riho Altnurme hiljuti 65aastaseks saanud võrdleva usundiloo professorile dr Tarmo Kulmarile (fotol) üle Tartu ülikooli suure medali. Suure medaliga tunnustatakse eriti suuri teeneid omavaid Tartu ülikooli töötajaid.

 

 

 

Urmas PettiSamal aktusel Tartu Jaani kirikus tunnustati eriti heade töösaavutuste eest usuteaduskonna kirikuloo dotsenti dr Urmas Pettit (fotol) Tartu ülikooli aumärgiga. 12. septembril sai Urmas Petti 50aastaseks.

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)