Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

25.02.2015 | | Rubriik: Uudised

Jaeger,Juhani 012 copyTunnustus Juhani Jaegerile
Tartu linn tunnustas kultuuripreemiatega loovisikuid ja aasta tähtsündmusi muusika-aastale pühendatud tänuõhtul.
Aunimetuse Tartu kultuurikandja 2014 üheks laureaadiks sai ka Tartu Ülikooli-Jaani koguduse juhatuse esimees muusik Juhani Jaeger, kelle eestvedamisel toimub linnas palju erinevaid muusikasündmusi, nagu Tartu Jaani kiriku «Tornimuusika» sari, Eesti heliloojate festival ja autorilaulufestival Mailaul. Teda tunnustati aasta kultuurikorraldaja kategoorias.

Los Angelese koguduse 65. aastapäev
6. märtsil 1950. aastal kutsus praost Hinno volituste alusel Rein Neggo, hilisem koguduse pikaaegne õpetaja, kokku koguduse asutamiskoosoleku. 65 aastat hiljem tähistatakse aastapäeva jumalateenistusega 1. märtsil Los Angelese kirikus.
Los Angelese eestlaste kogudus on väljaspool Eestit tegutsevaist kogudustest üks elujõulisemaid ning arvukamaid. Kogudust on pärast õpetaja Neggo emerituuri siirdumist teeninud vaimulikud Eestist. Ka praegu viibib koguduse juures Pärnu praost Enn Auksmann, kelle koguduse täiskogu valis koguduse õpetajaks aasta tagasi. Aga enne immigratsiooninõuete täitmist ei ole tal võimalik seal tööle asuda.
Los Angelese kogudus ja veel kaheksa väliseesti kogudust on kaks aastat tagasi eraldunud EELKst ning registreerinud end nimetusega Evangelical Lutheran Church Eesti Synod.

Eesti I maailmasõjas
Ajaloohuvilised rõõmustavad Eesti Ajalooarhiivi toimetiste sarjas ilmunud kogumiku «Esimene maailmasõda ja Eesti» üle, kus kajastatakse meie ajaloo olulist murrangusündmust, mis on senises ajalookirjanduses jäänud suuresti «unustatud sõjaks».
1918. novembris sõlmitud vaherahu lõpetas suure sõja, kuid jättis ukse avatuks väiksematele sõjalistele konfliktidele. Sõda avas tee Poola, Leedu, Eesti, Läti ja Soome iseseisvumisele.
Käsitletud on Tartu eluolu sõja-aastail, eestlastest sõdurite kogemust Vene armees, elukallidust, ilmasõja veteranide vintsutusi jm.
Raamatut saab osta Eesti Rahvusarhiivi e-poest.

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)