Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudised

23.12.2014 | | Rubriik: Uudised

J-J_vana_kell copyJärva-Jaani vana tornikell jõudis ERMi
Vastavalt kahe muuseumi, Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ja Järvamaa Muuseumi vahel sõlmitud kootööleppele jõudis jõulukuul Järvamaalt Tartusse Järva-Jaani kiriku ajalooline tornikell (fotol), mis paigutatakse ERMi uude valmivasse majja Raadil.
Kell on valmistatud aastal 1634 ning selle annetas muude esemete hulgas kirikule suurmaaomanik von Rosen. On teada, et Põhjasõja käigus peitsid kiriku vöörmündrid kella väidetavalt enne ühte, siis teise veekogusse, kust see taas leiti alles paarsada aastat hiljem.
ERMi püsiekspositsioonis saab Järva-Jaani kiriku kellast sümbolese, mis tähistab üht olulist järku, murrangut siinse maa asukate kultuurilise Euroopa-orientatsiooni arengus.

Lipumark_2014b copyEesti Lipu Selts tunnustas EELK vaimulikke
Emeriitpeapiiskop Andres Põder ja praost assessor Tiit Salumäe said Eesti lipu juubeliaastal kõrge tunnustuse osaliseks. Eesti Lipu Seltsi hõbedase teenetemärgi andis vaimulikele kirikuvalitsuse saalis üle seltsi esimees Jüri Trei (fotol paremal), kes tänas vaimulikke meie sinimustvalge lipu ajaloo tutvustamise ja propageerimise ning lipu traditsioonide hoidmise eest.

 

 

Viljandi Jaanis avati projekt «Tornikell meie linnas»
20. detsembri õhtul toimus Viljandi Jaani kirikus Arsise kellade ansambli kontsert, mille käigus allkirjastati koostööleping koguduse ja Mäeväli Orelitöökoda OÜ vahel ning alustati annetuste kogumist kirikukelladele uue elu andmiseks ja kellamängu paigaldamiseks kirikutorni.
Jaani kiriku tornis on praegu kolm 19. sajandil valmistatud kella, millest on töökorras vaid suurim, Jumalaema Maarjale pühendatu. Kaks väiksemat, Franciscus ja Johannes, on mõraga ning nende helikvaliteet on halb. Uudse lahendusena paigaldatakse torni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks.

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)