Esileht » Arvamused » Arvamus »

Lugejad hindasid tegijaid

24.12.2003 | | Rubriik: Arvamus

Aasta lõpus kutsusime lugejaid hindama Eesti Kirikut ja arvamust avaldama, missugused lood on aasta jooksul rohkem meeldinud. Nüüd on aeg kokkuvõtteid teha.
Positiivsust
Tuleb meeldivalt tunnistada, et vastajad on suhtunud lehte positiivselt ja kinnitavad, et loevad viimasel ajal lehest peaaegu kõike ja et leht muutub järjest sisukamaks. Lehelugeja Hilda Mikk Helmest ütleb näiteks, et paljud autorid on juba tuttavad ja enne lugemist vaatab ta, kes on loo kirjutanud. Ka kirjutab ta, et õppis Eesti Kiriku toel lugema: «Mu ema luges Eesti Kirikut ja mina suuri pealkirju.»
79aastane Ludmilla Kasak kirjutab, et «kõik artiklid on midagi ütlevad, õpetlikud ja mõtlemapanevad, ka elule sisuandvad. Saan ka teada õpetajate elulugusid, keda meie hulgas enam ei ole». Viljandist kirjutatakse aga, et «leht pakub enesehariduslikku täiendõpet ning hingekosutuslikku lugemist ning abistab vaimulikus teenimises».
Hingekosutust ennekõike
Kes ja mis siis olid lugejate lemmikud? Ülekaalukalt pühapäevalehekülg ja kolmandat aastat fotode ja palvetega oma sõnumit edastav Naatan Haamer. Eriti hinnatud on samas kõrval ilmuvad mõtisklused, autoritest tõsteti esile Kristi Sääske, Rannar Susi, Jaan Bärensoni, Katrin-Helena Melderit, Anu Väliaho. Jutluse autoritest nimetati järgmisi õpetajaid: Kalev Raave, Enn Auksmann, Tiina Janno, Mihkel Kukk, Anu Konks.
Vaimuliku sõnumi kõrval hinnatakse arvamusi koondavat ja erinevaid probleeme tõstatavaid juhtkirju ning autoritest assessoreid Jaan Tammsalu ja Joel Luhametsa ning lehe peatoimetajat Sirje Semmi. Arvamuslugudega on lugejatele meelde jäänud ennekõike Alar Kilp ja kolumnistid Toomas Jürgenstein ning Jaan Tepp. Märkimist leiab ka õpetaja Marko Tiituse nimi.
Lood inimestest
Ühe huvitavama teemana tuuakse esile portreelugusid inimestest, autoritena on silma hakanud Tiiu Pikkur, Kristel Neitsov, Lea Lõhmus, Erle Iher ja Meeli Pärtelpoeg. Öeldakse ka, et oodatud on emeriitõpetaja ja meditsiinikandidaat Jüri Raudsepa kirjutised ja et viimasel ajal on tähelepanu köitnud Mika Tuovise nimi. Aga üleüldine arvamine on, et häid autoreid ja huvitaid lugusid on palju ja valikut teha raske.
Küll aga arvas lehelugeja Saaremaalt, et rohkem võiks lehes olla lihtsaid südamlikke mõtteid ja kutsus lugejaid üles neid toimetusele läkitama. Lugeja Järvakandist kirjutas, et jutlused peaksid olema pikemad. Lugeja Aegviidult loodab lehest leida «väga lugupeetud emeriitõpetaja Kalev Raave sulest midagi, meenutusi, mälestusi, imeväärseid läbielamusi…».
Üks lehelugeja avaldab oma pahameelt: «Uudistest jääb lugejaile valus tunne: kirik on kui klubi. Kas sisulist tööd ka veel tehakse?»
Veel tehti ettepanek avaldada lehes kristliku temaatikaga või piibliainelisi ristsõnu. Ja et toimetuseperel selle vastu midagi ei ole, siis teengi siinkohal lugejatele ettepaneku neid koostada ja toimetusse läkitada.
Rita Pokk

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)